Streptococcus Pneumoniae'da antibiyotik direncinin çeşitli yöntemlerle saptanması
Detection of antibiotic susceptibility in streptococcus pneumoniae by using different methods
  1. Tez No: 86763
  2. Yazar: ABDULLAH KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
VI. ÖZET Streptococcus pneumoniae sıvı ortamda replike olabilen 0.5-1.25 \xm çapında lanset ya da mum alevi görünümünde gram pozitif diplokoktur. Otitis media, sinüzit, menenjit ve pnömoni gibi toplumda yaygın olarak görülen ve hayatı tehdit eden hastalıklara sebep olmaktadır. Pnömokoklarda ilk antibiyotik direnci, 1920'li yıllarda optokine dirençli suşların saptanması ile başlamıştır. Penisilinin kullanım alanına girdiği ilk çeyrek yüzyıl boyunca yüksek oranda bir duyarlılık gözlenmesine rağmen penisilin direnci ilk kez 1967 yılında Papua Yeni Gine 'de bir hastada saptanmıştır. Daha sonraki yıllarda ise direnç oranında artışlar olmuştur. Bu çalışmada balgam (n=14), beyin omurilik sıvısı (BOS) (n=6), kulak (n=6), kan (n=3) ve gözden(n=2) izole edilen toplam 31 S.pneumoniae susu incelemeye alındı. Bir p.g oksasilin içeren disk kullanılarak disk difüzyon yöntemi ile S.pneumoniae suşlarının penisilin duyarlılıkları tarandı. Bu yöntem ile suşlardan 26'sı duyarlı, 5'i ise dirençli olarak değerlendirildi ve 31'i için de E-Test yöntemi ile penisilin MİK değerlerine bakıldı. Daha sonra bu 31 susun antibiyotik duyarlılığı test edildi. Onaltı antibiyotik için disk difüzyon metodu, 12'si için ise E-Test metodu uygulandı. Bu sonuçlara göre çalışmamızda yüksek düzey penisilin direnci saptanmazken, E-Test yöntemi ile %9.6 (3 suş), disk difüzyon yöntemi ile %16.1 (5 suş) oranında orta düzey direnç tespit edilmiştir. E-Test yöntemi ile üç susta (%9.6), disk difüzyon yöntemi ile dört susta (%12.9) çoklu direnç saptandı. E-Test yöntemi ile vankomisin, eritromisin, levofloksasin, sefepim ve imipeneme direnç saptanmazken disk difüzyon yöntemi ile de vankomisin, levofloksasin ve trovafloksasine direnç saptanmamıştır. Son yıllarda 1 \ıg oksasilin diski kullanılarak yapılan disk difüzyon testi ile dirençli olarak bulunup, E-Test yöntemi ile penisiline duyarlı olduğu bildirilen S.pneumoniae suşlarının varlığından bahsedilmektedir. Bizim çalışmamızda da iki suş bu şekilde tespit edilmiştir. Sonuç olarak oksasilin ile dirençli bulunan suşların penisilin direncini ve direnç düzeyini kesin olarak belirlemek için MİK tayini yapılması gerekmektedir. 42
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY (Detection of antibiotic susceptibility in Streptococcus pneumoiae by using different methods) Streptococcus pneumoniae is a gram positive diplococcus which is lancet or candle light shaped. It has 0.5-1.25 (im diameter and causes life threatening or commonly observed infections like otitis media, sinusitis, menengitidis and pneumonia. First antibiotic resistance in S.pneumoniae strains started with the detection of the optochin resistant strains. Until 1967 all strains of pneumococcus were thought to be highly sensitive to penicillin. The importance of penicillin resistance in pneumococci was evident in 1967 (Papua New Guinea) and it has started to become a problem throughout the world so far. In this study total of thirtyone (31) S.pneumoniae strains isolated from sputum (n=14), cerebrospinal fluid (CSF) (n=6), ear swab (n=8), blood (n=3) and eye swab (n=2) were analyzed. Penicillin susceptibilities of the S.pneumoniae strains were screened by Bauer-Kirby disk diffusion method using 1 \ig oxacillin disks. Twentysix of 31 strains were sensitive and 5 were resistant to penicillin. Furthermore, MIC levels for penicillin were screened by E-Test method for these 31 strains. Then, antibiotic susceptibilities of this 31 strains were tested by using E-Test method for 16 antibiotics and disk diffusion method for 12. In this study, It has been observed that penicillin resistance in pneumococci has not reached high level. 5 (16,1%) of the 31 isolates showed resistance by disk diffusion method and 3 (9,6%) intermediate resistance by E-Test method. Multiple resistance was detected in 3 strains (9,6%) by E-Test method and in 4 (12,9%) strains by disk diffusion method There was no resistance to vancomycin, erythromycin, levofloxacin, cefepime and imipenem. by E-Test method. And there was no resistance to vancomycin, levofloxacin and trovafloxacin by disk diffusion method. It was recently mentioned that S.pneumoniae strains being found resistant to oxacillin (1 pg) by disk diffusion method are sensitive to this antibiotic by E-Test method. In our study, two strains were detected in the same manner too. As a conclusion, MIC assessment of oxacillin resistant strains should be done in order to detect penicillin resistance surely. 43