Görme engelliler okullarında görev yapan fen bilimleri dersi öğretmenleri ile öğrencilerinin öğrenme ortamları hakkındaki görüşleri
Views about learning environments of science teachers working in the visually handicapped school with their students
  1. Tez No: 591520
  2. Yazar: ABBAS TANYERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada görme engelliler okullarında görev yapan fen bilimleri dersi öğretmenlerinin ve öğrencilerin öğrenme ortamları hakkındaki görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Veri toplama aracı olarak anket kullanılan çalışmada“Bu Sınıfta Neler Oluyor?”ölçeğinden yararlanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 21 fen bilimleri öğretmeni ve 430 görme engelli öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın önemli bulguları arasında fen bilimleri öğretmenleri ile görme engelli öğrencilerin öğretim ortamına yönelik görüşleri arasındaki farkın istatistiksel açıdan anlamlı olmadığı yer almaktadır. Ayrıca fen bilimleri öğretmenlerinin öğretim ortamına yönelik görüşlerin her bir alt boyutu arasındaki korelasyon istatistiksel açıdan anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the views about learning environments of science teachers working in the schools visually impaired with their students, as well as the definition of visual impairments, visually impaired prevalence, education in children visually impaired, assistive technology in the education of visually impaired children and science teaching of children visually impaired. By using“What is happening in this class?”scale, it was benefitted survey as a research method. The sample of the research consists of 21 science teachers and 430 students visually impaired. Significant findings of the research showed that the difference between the views of science teachers and learning environment of students visually impaired was not statistically significant. In addition, the correlation between the subscales of the views about learning environments of science teachers is statistically significant.