The securitization of Latin American immigrants in the USA: A comparative case study of Obama and Trump administrations
Amerika Birleşik Devletleri'nde Latin Amerikalı göçmenlerin güvenlikleştirilmesi: Obama ve Trump yönetimlerinin karşılaştırmalı vaka çalışması
- Tez No: 591523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA ÜNLÜ BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Latin ve Kuzey Amerika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Göç, her geçen gün uluslararası politikadaki önemini artıran bir kavramdır. Düzenli göçle birlikte düzensiz göç ve iltica başvuruları, dünyanın farklı yerlerinde devam eden insani krizler nedeniyle artmaktadır. ABD göçmenler ve mülteciler için dünyanın en büyük yerleştirme ülkesi olarak bir eritme potası olmakla beraber, göç konusundaki tartışmaların merkezindedir. Donald Trump'ın ABD'nin 45'inci Başkanı olarak göreve başlamasıyla, göçmenleri ve sığınmacıları etkileyen göçmenlik politikaları uygulandı. Politikalarına ek olarak, Trump, özellikle Latin Amerikalı göçmenleri ve sığınmacıları güvenlikleştiren bir söylem kullanmaktadır. Onları, Amerikan toplumu için durdurulması gereken bir güvenlik tehdidi olarak sunmaktadır. Kopenhag Okulu'nun güvenlikleştirme teorisine göre söylemi toplumu ve Latin Amerika göçü üzerine olan algıyı etkilemektedir. Bu tezde, Trump'ın göç konusundaki politika ve söyleminin Amerikan toplumunun görüşleri üzerindeki etkisi tartışılmaktadır. Görüşlerdeki değişimi göstermek için, ABD'nin önceki başkanı olan Barack Obama'nın göç politikaları ve söylemi Trump Yönetimi ile karşılaştırmalı vaka incelemesi için bir temel olarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Migration is a concept that increases its importance in international politics every passing day. Along with regular migration, irregular migration and asylum-seeking applications are increasing due to ongoing humanitarian crises in different parts of the world. As a melting pot for immigrants and the world's biggest resettlement country, the USA is at the center of the discussions regarding migration. With Donald Trump's inauguration as the 45th President of the USA, immigration policies which affect immigrants and asylum seekers were implemented. In addition to his policies, Trump uses a discourse that securitizes especially Latin American immigrants and asylum seekers. He presents them as security threat for the American society that need to be stopped. In accordance with the Copenhagen School's securitization theory, his discourse influences the society and shapes the perception on Latin American immigration. In this thesis, the effect of Trump's policies and discourse concerning immigration on the views of the American society is discussed. To demonstrate the change in the views, Barack Obama's immigration policies and discourse as the previous president of the USA will be examined as a base for comparative case study with Trump Administration.