Kentsel dönüşüm atıkları ile iyileştirilmiş zeminlerin flac 2d ile analizi
Flac 2d analysis of improved road sub-base with construction wastes
- Tez No: 591532
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSA VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Türkiye'de inşaat yıkıntı atıklarını, gece kondu alanları, depremde yıkılmış alanlar, dekoratif ve mimari yenilik amaçlı çalışmalar, ağır hasar görmüş binalardan kaynaklı atıklar oluşturmaktadır. İSTAC ve İBB' nin yaptığı çalışmalar sonucunda inşaat sektöründe kullanılacak malzeme miktarının ortalama %35'i kadar beton atık oluşması beklenmektedir. Gelişen nüfus şartları atık miktarını her geçen gün arttırmakta ve depolanması sonucu belirli çevresel etkileri beraberinde getiren inşaat yıkıntı atıklarının kullanılması için çalışmaların yapılmasını zorunlu hale getirmektedir. Atıkların kullanımı ile depolama ihtiyacı ortadan kalkacak ve depolama için ayrılacak sahalar başka amaçlar için kullanılabilecektir. Kullanımın artması sonucu atık malzemelerin oluşturduğu çevresel etkiler azalacaktır. Ayrıca bazı tükenmekte olan veya pahalı doğal malzemelerin yerine kullanılarak ekonomik ekosistem açısından avantajlı olacaktır. Bu çalışmada inşaat yıkıntı atıklarının yol inşaatı alt yapı iyileştirme çalışmalarında kullanılabilirliği araştırılmıştır. Zemin özellikleri belirlenmiş bir yol güzergâhında zemin tabakaları ve parametreleri FLAC 2D ile modellemiş, çıkan zemin oturma değerleri sonucu mevcut zeminin beklenen taşıma gücüne sahip olmadığı görülmüştür. Yüzeye yakın olan zayıf zemin alanı boşaltılarak yerine laboratuvar deneyleri sonucu zemin değerleri belirlenmiş inşaat yıkıntı atıklarının parametrelerinin FLAC 2D ile modellemesi yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda zemin oturma değerinde inşaat yıkıntı atıkları ile yapılan iyileştirmede % 84, kazık destekli sistemde ise % 95 iyileşme olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The construction waste in Turkey are occur from residential areas, areas destroyed by earthquakes, works for decorative and architectural innovation and wastes from heavily damaged buildings. It is expected that 35% of the materials to be used in the construction sector will be occur concrete wastes as a result of the work done by ISTAC and IMM. Developing population conditions increase the amount of waste day by day and bring with it certain environmental impacts as a result of storage Thus, it makes it necessary to carry out works for the use of construction waste. With the use of wastes, the need for storage will be eliminated and the sites to be allocated for storage may be used for other purposes. The increase of use will reduce the environmental impacts of waste materials and also it would be advantageous for the economic ecosystem by replacing some of the depleted or expensive natural materials. In this present work, usability of construction demolition wastes in road construction infrastructure improvement studies was investigated. Soil layers and parameters were modeled with FLAC 2D on a road route with determined soil properties. The weak ground area near the surface was evacuated and the parameters of construction demolition wastes (construction demolition wastes) were determined by FLAC 2D. As a result of the analysis, it was determined that 84% improvement was achieved in the ground settlement value and 95% improvement in the pile-supported system.