SPA hizmetleri ve tüketici memnuniyeti
SPA services and consumer satisfaction
  1. Tez No: 591531
  2. Yazar: ELİF ŞENTATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Turizm, İşletme, Health Care Management, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Daha önceki yıllarda kaplıca tedavisi olarak hizmet veren işletmelerin yerini son yıllarda hızla gelişmekte olan SPA(Salus Per Aquam) merkezleri almıştır. SPA merkezlerine olan ilgi işletmeler arasında rekabetide beraberinde getirmiştir. İnsanlar, stres atma, merak giderme, iyi vakit geçirme, sağlık hizmeti alma, rahatlama, yenilenme gibi nedenlerden dolayı SPA merkezi olan işletmeleri tercih etmektedirler. SPA hizmeti veren işletmeler, müşteri memnuniyetini ön planda tutup, stratejileri belirleyip, etkin uygulamasını sağlarlarsa ve deneyimli bir yönetim ve insan kaynaklarıyla hizmet verebilirlerse rakiplerine karşı avantaj sağlamış olurlar. SPA hizmeti sunan işletmeler, hem sağlık hem de turizm sektöründe faaliyet göstermektedir. Bunun nedeni ise, konuklarının sağlığının geliştirilmesine, psikolojik ve bedensel açıdan rahatlatmasına katkı sağlamasıdır. Bu çalışmanın amacı, SPA hizmeti satın alan tüketicilerin SPA hizmetlerini satın alma nedenleri ile SPA tüketicilerinin özelliklerini, işletmelerin ise beklentilerini belirlemektir. Bu çalışmadaki veriler ile İstanbul ilinde bulunan SPA merkezlerini ziyaret eden müşterilerin profilini ve memnuniyetini araştırarak hem akademik alana hem de SPA hizmeti veren işletmelere yol göstermek, ulaşılan sonuçlarla birlikte işletmelerin müşteri memnuniyetini sağlamak için nelere dikkat etmeleri gerektiği hususlarını açıklığa kavuşturmaktır.
Özet (Çeviri)
In the previous years, the Spa centers, which served as Spa treatments, have been replaced by the rapidly developing SPA centers. The interest in SPA centers has brought competition among the enterprises. People prefer the SPA center because of stress relief, curiosity, having a good time, receiving health services, relaxation and renewal. If the companies providing SPA services, keep the customer satisfaction in the forefront and provide services with experienced staff, they will have an advantage over their competitors. The companies offering SPA services are active in both health and tourism sectors. The reason for this is that it contributes to the improvement of the health of its guests and to the psychological and physical comfort. The aim of this study is to determine the reasons of the consumers who purchase SPA services and the characteristics of SPA consumers and the expectations of the enterprises. With the data in this study, it is aimed to investigate the profile and satisfaction of the customers visiting SPA centers in Istanbul and guide the service providers and give information about what the companies should pay attention to in order to ensure customer satisfaction. .