Türkiye'de ceza infaz kurumlarındaki işyurtları faaliyetlerinin hükümlülerin istihdamı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of prison workshop activities at penal institutions in Turkey from perspective of convicts' employment
  1. Tez No: 591538
  2. Yazar: SEDA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Suç evrensel bir olgu aynı zamanda sosyal bir problemdir. Suça sebep olan birçok faktör vardır. İşsizliğin de bireyi suça yönelten bir faktör olduğu ve dolayısıyla işsizlik ile suç arasında doğrusal bir ilişki olduğu iyi bilinmektedir. Diğer taraftan, tahliye olan hükümlünün damgalı oluşu sebebiyle dezavantajlı gruplar arasında yer alması çalışma hayatına katılmalarını zorlaştırmaktadır. İstihdam edilmelerini zorlaştıran bir diğer etmen, eski hükümlülerin çoğunlukla eğitimsiz olmaları ve kalifiye bir iş için gerekli özgeçmişe sahip olmamalarıdır. Bu bağlamda hükümlülük sırasında yapılan işyurtları faaliyetleri hem meslek öğrenmelerini hem de mevcut mesleklerini geliştirmeleri açısından oldukça önemlidir. Hükümlülerin aldıkları eğitimler, salıverme durumunda işsizlik problemiyle karşı karşıya kalıp yeniden suça yönelmemeleri bakımından da önemli rol oynar. Nitekim, ceza infazının temel amacı da hükümlünün yeniden suç işlemesine neden olacak etmenleri ortadan kaldırmak, toplumdaki diğer kişileri suça karşı korumak, hükümlüye üretkenlik kazandırmak ve tekrardan sosyalleşmesini teşvik etmektir. Çalışmada ilk olarak suç, ceza ve cezaevi kavramları açıklanmış, ardından hükümlü çalıştırılmasıyla ilgili bilgiler verilmiştir. Ayrıca İşyurtları Kurumu Daire Başkanlığı'nın faaliyet raporlarından yararlanılarak ne kadar hükümlünün çalıştığı belirtilmiş ve meslek öğrenirken elde ettikleri ekonomik ve sosyal haklar değerlendirilmiştir. Son olarak da meslek öğrenmelerinin tahliye sonrası yaşama hazırlık için yapıldığı gerçeğinden yola çıkarak, eski hükümlülerin istihdam durumları hakkında veriler açıklanmıştır. Bu veriler ışığında hükümlüler hükümlülük sürecinde meslek öğrenseler de tahliyelerinden sonra istihdamda yer almalarının zorluğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Crime is an universal phenomenon and also social problem. There are numerous factors that cause to crime. In the light of literature, it is a well known fact that unemployment makes people turn into crime and so, there is a linear relationship between unemployment and crime rates. On the other hand, the fact that ex-convicts being regarded as“marked”causes them to be classified in disadvantaged groups and complicates their participating in working life. Another complicating factor for ex-convicts is that they are usually uneducated and have no background for a qualified work. In this context, prison workshop activities during conviction are very important for them to learn new occupations and improve the existing ones. In cases of discharge, training the convicts got also plays a major role to prevent them from committing an illegal act for facing the risk of unemployment. As a matter of fact, the main aims of the execution of punishment are to eliminate the triggering conditions causing crime relapse, to protect the society against crime, to gain convict productivity and to encourage the convicts to re-socialize. In the research, first of all the terms“crime, punishment and jail”have been explained clearly and the informations about ocuppating convicts have been given. Also, how much convicts are employed, has been remarked with the help of activity reports of Workshop Department Community and economical and social rights that they have gained while learning profession, has been evaluated. In conclusion, datas about ex-convicts' employment situation have been explained based on the fact which is the profession learning is a preperation to the life after discharge. In the light of this datas, even though the convicts had learned professions during their convinction, the difficulties of being employed after discharge has been determined.