Türkiye'de tarımsal dönüşüm ve mevsimlik tarım işçiliği: Adana örneği
Seasonal agricultural labor and agri̇cultural transformation in turkey: The case of Adana
  1. Tez No: 591552
  2. Yazar: BETÜL BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalkınma İktisadı ve İktisadi Büyüme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Türkiye'de mevsimlik tarım işçiliği on dokuzuncu yüzyılın sonlarında Çukurova'da yapılan pamuk tarımından bu yana varlığını sürdürmektedir. Gezici(geçiçi) tarım işçileri tarım işlerinin yoğunlaştığı zamanlarda ürüne ve işçi talebine göre bir bölgeden başka bir bölgeye doğru genellikle aileleriyle birlikte mevsimsel olarak göç etmektedirler. Bu çalışmada yaşamlarını göç ederek sürdüren mevsimlik tarım işçilerinin sosyal, barınma ve ekonomik sorunlarının analizi yapılarak işgücü piyasasındaki konumlanışı ve çalışma ilişkilerini belirleyen etkenler anlatılmıştır. Tarımda dönüşüm süreçleri mevsimlik tarım işçliği özelinde ele alınmıştır. Mevsimlik tarım işçlilerinin kırdan kopuş süreçleri ve mülksüzleşme dinamikleri, kente göç ve işçileşme süreçleri anlatılmıştır. Türkiye'de 1980 sonrası etkili olan neoliberal tarım politikalarıyla birlikte tarımda kapitalist üretim ilişkileri derinleşmiş üretim ve dolaşım alanlarında ulusal ve uluslararası sermeyenin işlevi artmıştır. Devleti rolü ise bu duruma paralel olarak değişmiştir. Adana'nın Karataş ilçesinde yapılan alan çalışmasında pamuk üretimi yapan çiftçiler ve pamuk tarlalarında çalışan mevsimlik tarım işçileri gözlemlenerek değişen tarım politikalarının etkileri ifade edilmiştir. Mevsimlik tarım işçiliğinde çocuk ve kadın emeğine de değinilerek mevsimlik tarım işçiliğindeki hiyerarşik yapılanma anlatılmıştır. Araştırma sonucunda değişen tarım politiklarının çiftçiyi darboğaza sürüklediği ve mevsimlik tarım işçilerinin ücrtelerinde artışları sınırladığı görülmüştür. Mevsimlik tarım işçileri uzun saatler, düşük ücretle, sağlıksız ve güvencesiz ortmalarda genellikle kayıtdışı olarak çalışmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
In Turkey, seasonal agricultural labor has been in existence since cotton cultivation in Çukurova in the late nineteenth century. Mobile (seasonal) agricultural workers migrate seasonally with their families from one region to another region, depending on crop and labor demand when agricultural work is increased. In this study, social, sheltering and economic problems of seasonal agricultural workers are analyzed and the factors that determine their labor market position and labor relations are explained. Transformation processes in agriculture are handled in the context of seasonal agricultural labor. Seasonal agricultural workers' disengagement processes from the rural area and dispossession dynamics, urban migration and labor processes are explained. With the effective post-1980 neoliberal agrcultural policies in Turkey, capitalist production relations in agriculture has been deepened, the function of national and international capital has increased in the areas of deepened production and circulation. The role of the Government has changed in parallel with this situation. In the field study conducted in Karataş district of Adana, farmers producing cotton and seasonal agricultural workers working in cotton fields were observed and the effects of changing agricultural policies were expressed. The hierarchical structure of seasonal agricultural labor is explained with reference to child and women labor in seasonal agricultural labor. As a result of the research, it has been seen that changing agricultural policies led the farmers to get pressed for money and limited the increases in the wages of seasonal agricultural workers. Seasonal agricultural workers often work informally in unhealthy and precarious environments with long hours and low wages.