Marka iletişimi açısından ürün yerleştirme uygulamaları: Holywood ve Türk sinema filmleri üzerine karşılaştırmalı bir inceleme
Product placement applications in terms of brand communication: a comparative study on Holywood and Turkish cinema films
  1. Tez No: 591553
  2. Yazar: DUYGU YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MARANGOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Son zamanlarda sıkça kullanılmaya başlanan ürün yerleştirme uygulamaları akademik literatürde kendine oldukça fazla yer bulmuş ve önemini gün geçtikçe arttırmaktadır. Önceleri filmler ve diziler ile sınırlı olan ürün yerleştirme uygulaması günümüzde radyo, gazete, roman, animasyon, karikatür, tiyatro gibi birçok alanda kullanılmaktadır.Çalışmanın amacı Hollywood ve Türk sinema filmlerinde yapılan ürün yerleştirme uygulamalarını seçilen filmler çerçevesinde belirlenen kriterlere göre ele almaktır. Bu sayede Amerikan ve Türk sinema filmlerinde yapılan ürün yerleştirme uygulamalarının farklılıkları ve benzerlikleri ortaya konulmaktadır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde marka kavramı, ikinci bölümde ürün yerleştirme kavramı ve son olarak üçüncü bölümde seçilen filmler bazında içerik analizi yöntemi kullanılarak incelemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Product placement applications, which have been used frequently in recent years, have found a lot of place in the academic literature and are increasing their importance day by day. The product placement application, which was previously limited to films and series, is used in many fields such as radio, newspaper, novel, animation, cartoon and theater.The aim of the study is to examine the product placement practices in Hollywood and Turkish cinema films according to the criteria determined within the framework of selected films. In this way, the differences and similarities of product placement practices in American and Turkish cinema are revealed. The study consists of three parts. In the first part, the concept of brand, in the second part of the product placement concept, and finally in the third part, the content analysis method based on the selected films were examined.