Yeni işverenin sorumluluğu
Responsibility of the new employer
- Tez No: 591551
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEVİL ALPAGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yeni işverenin sorumluluğu, 4857 sayılı İş Yasası'nın 23. maddesinde yer bulmaktadır. Bu düzenlemeye göre iş sözleşmesini haksız veya usulsüz fesheden işçiyi işe alan yeni işverenin, belirli hal ve şartlar altında, eski işverene karşı sorumluluğu gündeme gelecektir. Ancak bu noktada hem işçi hem de yeni işveren yönünden aranan bazı şartlar vardır. Hepsinden önce işçinin, mevcut iş sözleşmesini haksız veya usulsüz olarak feshetmesi gerekmektedir. Salt bu durum, yasal düzenlemeden ayrı olarak işçinin sözleşme nedeniyle sorumluluğunun doğmasına yetmektedir. Yeni işverenin sorumluluğu ise, işçinin gerçekleştirdiği bu feshe sebep olması veya bu durumu bilerek onu işe alması veya bu durumu sonradan öğrenmesine rağmen işçiyi çalıştırmaya devam etmesi halinde doğacaktır. Önceki yasal düzenlemelerden farklı olarak 4857 sayılı Yasa 23. maddesinde,“zarar”kavramına yer verilmediğinden, burada sorumluluğun doğması için eski işverenin zarara uğraması bir şart olmaktan çıkarılmıştır. Söz konusu yeni işverenin sorumluluğu cezai olmayan hukuki bir sorumluluktur. Bu düzenleme ile yasa koyucu, eski işverenin uğradığı haksız veya usulsüz fesih karşısında, normal şartlarda sorumluluğuna gidebileceği işçisinin yanına belirli şartlar halinde yeni işvereni de eklemekle birlikte sorumlu olacaklarını belirtmektedir. Burada birlikte sorumluluk ifadesinden anlaşılması gereken, işçi ile yeni işverenin müteselsil sorumluluğudur. İşçi ile eski işveren arasındaki sözleşmenin tarafı konumunda olmayan yeni işverenin birlikte sorumluluğu ancak haksız veya usulsüz feshe bağlı olarak işçinin sorumluluğunun varlığı halinde ve buna bağlı olarak gündeme gelecektir.
Özet (Çeviri)
The responsibility of the new employer is regulated by Article 23 of Labor Law No. 4857. According to this arrangement, the new employer will be responsible for the former employer under certain conditions and circumstances, hiring the worker who terminates the employment contract unfairly or improperly. At this point, however, there are certain conditions that are sought in terms of both workers and new employers. First of all, the employee must terminate the existing employment contract unfairly or improperly. This situation is enough for the employee to be responsible for the contract separately from the legal arrangement. The liabilities of the new employer will arise, if the employee has caused or terminated this termination, or if he continues to employ the worker even though he later learns. In Article 23 of Law No. 4857, unlike previous legal regulations, because of the concept of damage is not included, it is no longer a requirement for the former employer to incur damages in order to be responsible. The responsibility of the new employer is a non-criminal legal liabilities. By this arrangement, the legislator states that in the face of unjustified or improper termination of the former employer, the employee may be responsible for the normal circumstances of the worker in certain circumstances, including the addition of the new employer also states that they will be responsible. Here is a statement of responsibility together should be understood from the joint liabilities. The co-responsibility of the new employer who is not a party to the contract between the employer and the former employer will only arise if and under the responsibility of the worker, depending on the unfair or improper termination.