İşveren markası ve insan kaynakları fonksiyonlarıyla ilişkisi
Employer brand and relations with human resources functions
- Tez No: 591568
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN KAVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Çalışma İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Biz tüketiciler için herhangi bir ürün ya da hizmet satın alırken, tercihlerimizi belki de en çok etkileyen faktör markadır. Bir işletmenin piyasada ürün ve hizmetlerini ön plana çıkartması ve rekabet avantajı kazanmasını sağlayan da yine marka olacaktır. Ancak işletmeler yalnızca piyasadaki satışlarıyla rekabet avantajı elde etmezler. Rekabet avantajının en önemli araçlarından biri de insan kaynağıdır. İşletmenin, örgüt içerisinde nitelikli işgücü bulundurması gerekmektedir. Ancak bu yalnızca ürün markasının gücü ile sağlanabilecek bir durum değildir. Emek piyasasında bulunan sınırlı sayıdaki nitelikli işgücü bir şekilde örgüte dâhil edilmelidir. İşte bu noktada devreye işveren markası girecektir. İnsan kaynakları profesyonellerinin son yıllarda en büyük tartışma konusu işveren markasıdır. İşletmelerin rekabet avantajı kazanmasında nitelikli işgücünün örgüte çekilmesi ve elde tutulmasına destek olan işveren markasının önemi her geçen gün artmaktadır. Her ne kadar uygulama alanında gün geçtikçe popülerliği artsa da kavram ile ilgili yeterli akademik çalışma bulunmadığı gözlenmiştir. Bu çalışmada işveren markasının, bir işletmenin insan kaynakları fonksiyonlarını hangi açılardan, ne derece etkilediğinin incelenmesi hedeflenmiştir. Bu doğrultuda, Great Place to Work Enstitüsü tarafından Türkiye'nin en iyi işverenleri seçilen işletmeler ile yarı yapılandırılmış mülakatlar yapılmıştır. Great Place to Work dünya çapında işveren markası konusunda hizmet veren bir araştırma ve danışma kurumudur. Bu açıdan bakıldığında seçilen işletmelerin güçlü bir işveren markasına sahip oldukları konusunda bir şüphe kalmayacaktır. Yapılan araştırmanın sonuçları göstermiştir ki; işletmeler işveren markası olma sürecinden başlayarak, gidilen tüm bu başarı yolunda kavramın etkilerini hissetmektedirler. Özellikle pazarlama, kurumsal iletişim ve insan kaynakları departmanları arasında güçlü işveren markası oluşturmak adına büyük çalışmalar yapılmaktadır. Araştırmanın problemleri açısından bakıldığında ise; işveren markasının insan kaynakları fonksiyonlarının birçoğunun üzerinde olumlu etkisi bulunduğu tespit edilmiştir. İşveren markası insan kaynakları fonksiyonlarını geliştirir, etkinleştirir ve güncel olanı yakalamasını sağlar.
Özet (Çeviri)
While we are buying a product or service, the brand is always the most effective for our choice for consumers. The brand also will be the most effective point bring into the products and services forefront and it will also be competitive advantage for a firm.However, the competitive advantage can't obtain just by sales figures for firms. One of the most important point for competitive advantage is human resource. Firms must possessskilled labor in the organization. However, this is not a situation which can't possess just associated with product brand.The limited number of skilled labor in the employment market must attach to the organization.The employer brand will get involved at this point. Employer brand is the most controversial issue of human resources professionals in recent years.The employer brand importance is growing up every day and the employer brand is grow in importance for gaining and keeping the skilled labor for the firms.Although the popularity increases day by day for employer brand, there is not enough academic studies for the employer brand. This study is aiming to explain of employer brand on human resources functions and it's also examining the extent to which it affects. In this regard, there are structured interviews with the firms which are chosen the best employer brand in Turkey by ''Great Place To Work Institute ''. Grate Place to Work is aconsulting firmwhich servicing and researching about employer brand. From this point of view, there is no doubt about the selected firms have a strong employer brand. The results of the research showed that; the firms are feel the effects of being employer brand from beginning to all this way to success.There are perform works for creating strong employer brand by Marketing, Corporate Communication and Human Resources departments. If we look from the viewpoint of researching problems, the employer brand has multiple positive effects on human resources functions. Employer brand develops and activates the human resources functions and also support catching the trend.