Suça sürüklenen çocukların aile işlevselliği açısından özellikleri: Karşıyaka örneği
Characteristics of children who dragged into the crime in terms of family functioning: Karşıyaka case
  1. Tez No: 591567
  2. Yazar: CEM ÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE DİLEK GÜLDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyal Hizmetler, Education and Training, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çocuk suçluluğu son yıllarda gerek Dünya gerekse Türkiye'de sıklıkla karşılaşılan bir olgu halini almıştır. Bu çalışmada ailenin sağlıksız bir işlev göstermesinin çocuğu suça sürükleyen bir etmen olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmaya katılan 117 suça sürüklenen çocuğa kişisel bilgi formu ve Aile Değerlendirme Ölçeği uygulanmış, ölçme araçlarından elde edilen veriler SPSS 22.0 programına aktarılmış, araştırmada öne sürülen hipotezleri test etmek için t testi ve tek yönlü varyans analizi yapılmıştır. Çocukların sosyodemografik özelliklerinin karşılaştırılması için frekans değerleri saptanmış ve tabloya dökülmüştür. Araştırmada elde edilen bulgulara göre ailelerin aile işlevlerinin çocukların cinsiyeti, yaşı, eğitim durumu, kardeş sayısı, anne - babanın eğitim durumu üzerinde farklılaştığı sonucu elde edilmiştir. Suça sürüklenen çocukların cinsiyetlerine göre aile işlevleri açısından iletişim, duygusal tepki verebilme, davranış kontrolü alt ölçeklerinin farklılaştığı, çocukların yaşlarının büyüdüğünde aile işlevlerinin sağlıksız bir hal aldığı tespit edilmiştir. Ayrıca anne için okur yazar olmayan, baba için ise ilkokul mezunu olan ebeveynlerin en sağlıksız işlevlere ilişkin puanları aldığı bulunmuştur. Araştırma sonucunda çocukların suça sürüklenmelerinde ailenin işlevlerinde sağlıksız bir durumun olumsuz yansıdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Juvenile delinquency need in recent years in the world and Turkey has taken a phenomenon frequently encountered form. In this study, it has been investigated whether the unhealthy function of the family is a factor that drags the child to crime. Personal information form and Family Assessment Device were applied to 117 children who were dragged into the crime. The data obtained were transferred to SPSS 22.0 program and t test and one way analysis of variance were performed to test the hypotheses proposed in the research. In order to compare the sociodemographic characteristics of the children, frequency values ​​were determined and recorded in the table. According to the findings of the study, it was found that the family functions of the families differed on the gender, age, educational status, number of sister - brother and educational status of the parents. As a result of the study, it was concluded that an unhealthy situation was negatively reflected in the functions of the family.