Müteârız hadisler arasındaki tercih sebepleri
The reasons of election among mutaāʿriz hadiths
- Tez No: 591572
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET BEYLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Hadislerin doğru bir şekilde anlaşılması ve onlarla gereği gibi amel edilebilmesi için hadisler arasında vuku bulan çelişkilerin giderilmesi gerekmektedir. Bu gayeyle teşekkül eden muhtelifu'l-hadîs ilminde geliştirilen teâruzu giderme yollarından biri de tercih yöntemidir. Müteârız hadislerden birini diğerine tercih edebilmek için kendisini üstün kılan bir vasfa sahip olması ve tercihi yapacak âlimin bu gerekçeyi belirtmesi gerekmektedir. Bu çalışma teâruzu giderme yollarından tercih ameliyesinin temel unsurlarından olan tercih sebeplerini konu edinmektedir. Âlimler tarafından hadisler arası tercihte kullanılan sebepler konu bütünlüğü sağlayacak şekilde tasnif edilmiş, ne şekilde ve hangi durumlarda kullanıldıkları örnekler üzerinden ele alınmıştır. Böylece çalışma, tercih sebepleri arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılmasının yolunu açmıştır. Tezin girişinde konunun temelini teşkil eden teâruz ve tercih kavramları kısaca açıklandıktan sonra tercih sebepleri hadislerin temel iki unsuru olan sened ile metin ve muhtevayla ilgili sebepler olmak üzere iki bölümde incelenmiştir. Senedle ilgili sebepleri içeren ilk bölümde râvi ve senedin bütünüyle ilgili vecihler ayrı ayrı ele alınmıştır. İkinci bölümde ise hadis metninin lafızları ve muhtevasıyla ilgili sebepler ele alınarak çalışma hitâma erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to understand and to practice hadiths correctly, it is necessary to eliminate the discrepancy among them. The method of election is one of the ways to resolve the discrepancy in the science of mukhtalif al-hadīth. In order to prefer one mutaāʿrız hadith to another, there must be a superior specialty of it or the scholar who has a right to choose must show a reason. This study deals with the reasons of election which is one of the fundamental elements of the method of election to resolve the discrepancy among hadiths. The reasons which are used by scholars for the choice among hadiths were identified within the subject integrity; and in what way and in which situations were they used handled through the examples. Therefore, the study opened the way of revealing the relationship among the reasons of election. In the introduction part of the thesis, as a basis of the subject, after the explanations of the concepts taāʿruz and choice, the reasons of election were examined in two chapters; chain and text; and the reasons about the context. In the first chapter involving the reasons of the chain, all aspects concerning the narrator and chain were taken separately. In the second chapter, the study was concluded after discussing the reasons concerning the wording of the hadith texts' and their contents.