OECD ülkeleri kapsamında GSYİH, genç işsizlik ve işsizliğin panel veri analizi yöntemleriyle incelenmesi
Investigation of GDP, youth unemployment and unemployment with panel data analysis methods for OECD countries
- Tez No: 591573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ EMEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Econometrics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Günümüzün sosyoekonomik problemlerinin temel nedenlerinden olduğuna işaret edilen işsizlik olgusu, git gide artarak yalnızca yetişkinlerde değil gençler arasında da yaygınlaşan bir sorun haline gelmiştir. Neden ve sonuçları açısından işsizliğe benzer unsurları da mevcut olan genç işsizliğinin bilhassa makro sonuçlarıyla başa çıkabilmek için sorunu ortaya çıkaran nedenlerin tespit edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın temel amacı işsizlik ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi Okun Yasası (1962) kapsamında ekonometrik analizler sonucu elde edilecek bulguları, ülkelerin özgün ekonomik yapılarını göz önüne alarak değerlendirmektir. İşsizlik ve ekonomik büyüme ilişkisinin yanında genç işsizlik ve ekonomik büyüme ilişkisini de Okun Yasası çerçevesinde açıklayabilmek için modelin temel formuna genç işsizlik oranı da ilave edilmiştir. Bu oranın orijinal modele eklenmesiyle, işsizlik ve genç işsizliğin ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin yanında bu büyüklüklerin ekonomik büyümeden nasıl ve ne ölçüde etkilendiği araştırılmıştır. Çalışmanın analiz aşamasında söz konusu ilişki dört model aracılığıyla, 2000-2017 dönemlerinde 24 OECD ülkesini içeren panel veri seti ile incelenmiştir. Öncelikle yapısal kırılma varsayımı olmayan panel eşbütünleşme testleriyle eşbütünleşme ilişkisi sınanmış, ardından çoklu yapısal kırılma varsayımlı Westerlund (2009) panel eşbütünleşme testiyle uzun dönem ilişkisi sınanarak, yapısal kırılma varsayımının bulgular üzerindeki farklılığı ortaya konmuştur. Elde edilen bu ilişkilerin incelenen ülkeler için genel geçerliği ise, panel bazında ve kesitsel regresyon tahminleriyle araştırılmıştır. İncelenen modellerde değişkenler arasındaki etkileşimi açıklayabilmek karşılıklı nedensellik ilişkisi araştırılmıştır. Sonuçlar ülkeler bazında değişmekle birlikte, panel için elde edilen katsayılar niceliksel olarak genç işsizliğin ekonomik büyümeye duyarlılığının işsizlikten daha fazla, buna karşılık genç işsizliğin ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin işsizlik kadar yüksek olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of unemployment, which is pointed out to be one of the main causes of today's socioeconomic problems, has gradually become a widespread problem not only among adults but also among young people. In order to cope with the macro consequences of the youth unemployment, which has similar factors in terms of its causes and consequences, the causes of the problem need to be identified. The main purpose of this study is to evaluate the relationship between unemployment and economic growth by taking into consideration the findings obtained as the result of econometric analyzes and the economic structures of the countries within the scope of Okun's Law (1962). In order to explain the relationship between youth unemployment and economic growth along with the relationship between unemployment and economic growth within the scope of Okun's Law, the Youth Unemployment Ratio was added into the basic form of the model. By adding this ratio into the original model, the effect of Unemployment and Youth Unemployment on GDP as well as how and to what extent these ratios were affected by economic growth were investigated. In the analysis phase of the study, the given relationship was examined through four models and a panel dataset containing 24 OECD countries in the period of 2000-2017. Firstly, the cointegration relationship was tested with panel cointegration tests without the structural breaks assumption, and then the long-term relationship was tested with the Westerlund (2009) panel cointegration test with the structural breaks assumption, and the difference of the structural breaks assumption on the findings was exhibited. The general validity of these relationships for the examined countries was studied on the panel basis and with cross-sectional regression estimates. To be able to explain the interaction between the variables in the examined models, the causal relationship was investigated. Although the results vary on a country-by-country basis, the coefficients obtained for the panel reveal that the sensitivity of youth unemployment to economic growth is higher than unemployment, whereas the effect of youth unemployment on economic growth is as high as unemployment.