İmam Şâfıî'nin 'İhtilâfu'l-Hadîs' isimli eserinin hadis ilmindeki yeri
İhtilaf al-Hadith named book of al-Shafiî and its position in hadith science
  1. Tez No: 326735
  2. Yazar: BAYRAM KANARYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada, İslam düşünce tarihine önemli katkılar sunan İmam Şâfiî'nin, alanında ilk eser olma özelliğini kazanmış olan“İhtilâfü'l Hadîs”isimli eserinin Hadîs ilmindeki yeri konu edilmiştir.Çalışma, giriş ve iki bölümden oluşmaktadır.Girişte araştırmanın, konusu, sınırları, amaç ve metodolojisi ele alınmıştır.Birinci bölümde, İhtilâfü'l Hadîs ilmi ile ilgili bilgiler verilmiştir.İkinci bölümde ise, İmam Şâfiî'nin“İhtilâfü'l Hadîs”eseri incelenmiştir. Şâfıî, sahih ve sabit olan hadîslerin ne Kur'an'la ne de birbirleriyle anlam uyuşmazlığı gösteremeyeceğinin altını çizmektedir. Eserde bazı usulî prensiplerden hareketle, İmam Şafii'nin muteârız hadîsleri çözüme kavuşturduğu görülmektedir.İmam Şâfiî, görünüşte ihtilâflı görünen hadîslerin arasını bulma anlamında cem'/ te'lif, (bu metod, diğerlerine göre daha fazla kullanılmıştır) bir hadîsin diğerinin hükmünü ortadan kaldırması anlamında nesh ve hadîslerin bazı yönlerinin diğerinden üstün olduğu anlamında tercih metodlarına başvurarak hadîsler arasındaki ihtilafı çözüme kavuşturmak istemektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, al-Imam al-Shafii's“İhtilâfü'l Hadith”named book the first work in its field has been studied.The research consists of an introduction and two chapters.In the introduction, it was dealt with the subject, importance, goal and method of the research.In the first cahpter the subject of“Ihtilâf al-Hadith”is dealt with..In the second cahpter, Imam Shâfiî's“Ihtilâf al-Hadith,”has been studied. Shafii, said that the sound traditions will not dispute the Qur'an nor each other . al-Imam al-Shafii solved conflicting traditions by using some roles of methodology. He used the methods of jam', naskh and trajih in order to resolve the meaning of conflicting traditions.