Effects of a colored wall and a colored board on performances of children with attention deficit hyperactivity disorder
Renkli bir duvar ve renkli bir tahtanın dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocukların performanslarına etkisi
- Tez No: 591582
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN OLGUNTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Psikoloji, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Psychology, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan çocuklar eğitim hayatları boyunca birçok zorlukla karşılaşmaktadırlar. Bu çalışmanın amacı sınıfta dikkatlerini daha iyi toplayacakları bir tahta ve duvar rengi bileşeni olup olmadığını bulmaktır. Bunun için dört deney ortamı hazırlanmış, DEHB'li çocuklar buralarda en sıkıntı çektikleri konularda özel olarak hazırlanmış testleri çözmüşlerdir. Tek Faktör üzerinde Tekrar Ölçümler için ANOVA analizleri sonucu Şifreleme ve Eşleme görevlerinde duvar ve tahta renginin farklı olduğu odalarda, aynı olduğu odalara göre anlamlı derecede daha az hata yapıldığı bulunmuştur. Çift Bulma testinde katılımcıların hızı tahta ve duvarın kırmızı olduğu odada her ikisinin de beyaz olduğu odaya kıyasla anlamlı düzeyde artmıştır. Okuma görevinde deney ortamları arasında anlamlı bir fark bulunmasa da DEHB'li katılımcı grubunun duvar ve tahta rengi farklı olan odalarda hatalarını daha fazla düzelttikleri gözlemlenmektedir. Sonuç olarak sınıflarda tahtanın bulunduğu duvarın tahtadan farklı bir renge boyanmasının DEHB'li çocukların dikkatlerini daha kolay toplamasına yardımcı olacağı düşünülmektedir. Bu çalışmadan elde edilen bulgular ışığında renk ögesinin farklı eğitim etkinliklerinde, farklı renkte nesne ve ortamların kullanımıyla DEHB'li çocuk, genç ve yetişkinlerin öğrenme güçlerine ve ruhsal durumlarına olumlu yönde katkıda bulunabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Children with Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) face many challenges throughout their educational lives. This study aims to find out whether there is a board and wall color combination that will help focus their attention in classroom environments. Therefore four experimental settings were prepared in which children with ADHD had to solve specially prepared tests on their most troublesome subjects. Results of one-way repeated measures ANOVAs showed that children with ADHD made significantly less errors in rooms where the board and wall colors were different than each other, in Coding and Matching tests. In the Pair Cancellation test participants performed significantly faster in the room in which both the board and the wall were painted red, compared to the room with white board and white walls. Although there is no significant difference between experimental settings in the reading task, it is observed that the participants with ADHD corrected their mistakes more in rooms with wall and board colors different than each other. As a result, painting the wall behind the board a different color than the board is recommended to help children with ADHD focus their attention more easily in classroom environments. With the findings of the current study it is believed that the use of color in different objects and environments in different educational activities can contribute positively to the learning abilities and mental states of children, young and adults with ADHD.