Bireyin kişilik özellikleri ve örgütsel normların sanal kaytarma davranışlarına etkisi
Personal charasteristics of individual and the effects of organizational norms on the behaviors of cyberloafing
- Tez No: 591581
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sanal kaytarma davranışı, çalışanların mesai saatleri içerisinde internet üzerinden yaptığı iş ile ilgili olmayan aktiviteleri kapsamaktadır. Bu çalışmanın amacı; örgüt içerisinde çalışan bireyin kişilik özelliklerinin ve örgütsel normların sanal kaytarma davranışları üzerine etkilerini analiz etmektir. Araştırmanın örneklemini, Nevşehir İli kamu kurumlarında büro personeli olarak çalışanlar oluşturmaktadır (n=407). Veri toplama aracı olarak anket tekniğinden yararlanılmıştır. Bireyin kişilik özelliklerinin ve örgütsel normların, sanal kaytarma davranışları üzerindeki etkilerinin tespit edilmesinde korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Regresyon analizi sonuçlarına göre; kişiliğin dışa dönüklük boyutunun ciddi sanal kaytarma davranışları üzerinde negatif, kişiliğin uyumluluk ve nevrotiklik boyutları ile örgütsel normların ise ciddi sanal kaytarma davranışları üzerinde pozitif etkiye sahip olduğu görülmektedir. Sorumluluk ve açıklık kişilik özelliklerinin ciddi sanal kaytarma davranışları üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır. Kişiliğin deneyime açıklık boyutu ile örgütsel normlar, çalışanların önemsiz sanal kaytarma davranışlarını pozitif ve anlamlı şekilde etkilemektedir. Uyumluluk, sorumluluk, dışa dönüklük ve nevrotiklik kişilik özelliklerinin ise önemsiz sanal kaytarma davranışları üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Cyberloafing behavior includes activities that are not related to the work performed by the employees during the working hours on the internet. The aim of this study is to analyze the effects of personality traits and organizational norms on cyberloafing behaviors. The sample of the study consists of the employees of public institutions in Nevşehir province (n=407). Survey technique was used as data collection tool. Correlation analyses and multiple linear regression analyses were used to determine the effects of personality traits and organizational norms on cyberloafing behaviors. According to the results of regression analyses; it is seen that the extraversion dimension of the personality has a negative effect on serious cyberloafing behaviors, the agreeableness and neuroticism dimensions have a positive effect on the serious cyberloafing behaviors. Conscientiousness and openness traits do not have a significant effect on cyberloafing. The dimension of openness to experience and organizational norms have a positive and significant effect on the employees' cyberloafing behaviors. Agreeableness, conscientiousness, extraversion and neuroticism personality traits do not have a significant effect on unimportant cyberloafing behaviors.