Belediye çalışanlarında özgünlük, olumlu veya olumsuz duygu durum ve tükenmişlik durumunun değerlendirilmesi
The evaluation of municipality employees authenticity, positive and negative affectivities, burns out and emoti̇ons
  1. Tez No: 591610
  2. Yazar: FATİH SANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERZAN CURUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Psikoloji, Public Administration, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada özgünlük, olumlu-olumsuz duygulanım ve tükenmişlik arasındaki ilişki 400 belediye çalışanından oluşan bir örneklemle araştırılmıştır. Çalışmanın Değişkenleri, Özgünlük Ölçeği, Pozitif-Negatif Duygulanım Ölçeği, Tükenmişlik Ölçeği ve Demografik bilgi formu ile ölçülmüştür. Verilerin analizi için, öncelikle araştırmanın değişkenleri arasındaki ilişkiler Pearson Momentler Çarpım Korelasyonu ile incelenmiştir. Daha sonra hem olumlu hem de olumsuz duygudurumun özgünlük ve tükenmişlik arasındaki aracılık rolü Yapısal Eşitlik Modeli ile incelenmiştir. Sonuçlar incelendiğinde çalışmanın değişkenleri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Daha sonra, her iki modelin yeterli uyum ölçütlerini sağladığı görülmüştür. Sonuçlar ve ilgili alanyazın temelinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study examined the relationship between authentic personality, postive-negative affectivity and burnout with a sample of 400 municipal employee. The variables were measured using Authencticity Scale, Postive and Negative Affect Schedule, Burn out Scale and demographic information form. For the analysis of the data, firstly the relations between the variables of the research were examined by Pearson Moments Product correlations. Then, , the mediating effects of positive and negative affectivity between authenticity and burnout respectively by the help of Structural Equation Modeling. Consistent with the expectations, there were significant associations between the variables of the study. Moreover,both models were found to meet adequate fit criteria. The results were discussed depending on the association bweteen emotion and culture as well as the relevant literature.