Integrated reporting in shipping industry: An analysis of international shipping companies
Denizcilik işletmelerinde entegre raporlama: Uluslararası denizcilik firmalarının analizi
  1. Tez No: 591619
  2. Yazar: ALPEREN ÇIKIKCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL SİGALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Entegre raporlama bir işletmenin finansal ve finansal olmayan bilgilerini tek ve öz halde tüm paydaşlara sunar.Bu çalışma, denizcilik işletmelerinin finansal ve finansal olmayan raporlarının IIRC (Uluslararası Entegre Raporlama Konseyi) entegre raporlama çerçevesine uygunluğunu analiz etmeyi amaçlamaktadır. Veri seti 2010-2018 yılları arasında hazırlanan ve yayınlanan uluslararası denizcilik işletmelerinin entegre raporları, yıllık raporları, sürdürülebilirlik raporları ve kurumsal sosyal sorumluluk raporlarını kapsamaktadır.Literatür ve IIRC kavramsal çerçeve boyutlarına göre, raporların ve işletmelerin uyum derecesini gösteren puanları oluşturmak için içerik analizi ve istatistiksel testler uygulanmıştır. Sonuçlar, denizcilik işletmelerinin uyum puanlarının örneklem döneminde artan bir eğilim sergilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Integrated reporting presents both financial and non-financial information of a company within a concise and single form to all stakeholders.This study aims to analyze the compliance of shipping companies' financial and non-financial reports with the IIRC (International Integrated Reporting Council) integrated reporting framework. Integrated reports, annual reports, sustainability reports and corporate social responsibility reports of international shipping companies issued and published between the years 2010-2018 were used as data.According to the literature and IIRC framework dimensions, content analysis and statistical tests are applied to create the scores that show the compliance degree of the reports and companies. Results indicate that the compliance score of the shipping companies shows a continuous rise within the sample period.