Denizli yöresindeki denizel oligosen çökellerinin biyostratigrafisi
Biostra tigraphy in the marine oligocene sediments of Denizli region
- Tez No: 346888
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Denİzli bölgesİnİn denizel Oligosen'i Çardak ve Tokça Formasyonları ile temsilolunur. Bu formasyonlar, paleontolojik ve stratigrafik olarak incelenmiştir. Rupelİyen ve Şattİyen sığ deniz çökeıleri sırasıyla, Nummulitidae (Nıımmııliles fichıe/i Michelotti ve Nıımmııliles vasclIs Joly&Leymerie) ve Lepidocyclinidae (Eıı/epidİna di/alata (Michelotti) r nin varlığı ile karekterizedir
Özet (Çeviri)
The marine Oligocene of Denizli region is represented by Çardak and Tokça forrnations These formations were investigated with respect to paleontologic and stratigraphic. Rupelian and Chattian shallow-water sediments are characterized by the presence of Nummulitidae (Nıımmıılites .rich/eli Michelotti and Nıımmıılites ı'ascııs Joly&leymerie) and lepidocyclinidae (f·,'lılepidilıa diklfafa (M ichelotti) )respectivel y.