Aman Muhtar'ın 'Ayållär Mämläkäti ve Sältänäti' adlı eserindeki hikâyeler üzerine dil ve üslup incelemesi
The language and style examination of Aman Muhtar's stories on 'Ayållär Mämläkäti ve Sältänäti'
- Tez No: 591624
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP SOLAK SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
Bu çalışmada, Özbek şair ve yazarı Aman Muhtar'ın Ayoller Mamlakati ve Saltanati adlı eserindeki dokuz hikâyenin dil ve üslup incelemesi yapılmıştır. Çalışmanın Giriş bölümünde Özbekler ve Özbekistan, Özbek edebiyatının 20. yüzyıl öncesi ve 20. yüzyıl sonrası hakkında genel bilgi verilmiştir. Çalışmanın Birinci bölümünde Aman Muhtar'ın hayatı, edebî kişiliği ve eserlerine değinilmiştir. İkinci bölüm Dil ve Üslup İncelemesi başlığını taşımaktadır. Bu bölümde eserin fonolojik, morfolojik ve sentaktik özellikleri incelenip muhteva ve üslup unsurları ortaya konulmuştur. Ay"rıca bu bölümde, eser içinde yer alan kelime ve cümlelerden örnekler verilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölüm Metinler bölümüdür. Bu bölümde eserin transkripsiyonu ve Türkiye Türkçesine aktarımı bulunmaktadır. Çalışmanın Dördüncü ve son bölümü ise Sözlük bölümüdür; hikâyelerde geçen her kelime metin içerisindeki karşıladığı anlam ile verilmiştir. Değerlendirme ve Sonuç kısmında; genel bir değerlendirme ile dikkat çeken hususlar belirtilerek çalışma özetlenmiş, Kaynaklar bölümüyle de tamamlanmıştır. Çalışmamıza konu olan Aman Muhtar'ın hikâyeleri, Buhara ve Buhara'da yaşayan insanlar hakkındadır. Bu hikâyelerde yazar; gördüğü, bildiği Buhara'yı, Taşkent'i anlatmış; buralarda yaşayan insanların aşklarını, gençlik arzularını ve aile problemlerini konu edinmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, language and style analysis of nine stories in Ayoller Mamlakati and Saltanati by Uzbek poet and writer Aman Muhtar was examined. In the introduction part of our study, information about Uzbeks and Uzbekistan, Uzbek literature before and after the 20th century was tried to be given. In the first part of the study, the life, literary personality and works of Aman Muhtar were mentioned. The second part is Language and Style Analysis section. In this section, phonological, morphological and syntactic features of the work were examined and content and stylistic elements were presented. Also in this section, examples of words and sentences in the work were tried to be given. Third part is the texts section. This section includes the transcription of the work and its transfer of Turkey to the Turkish work. The fourth and last part of our study is the dictionary section; each word in the stories was given with the meaning it meets in the text. In the Evaluation and Conclusion section; the study was summarized by specifying the points that attract attention with an overall assessment and completed with the resources section The stories of Aman Muhtar, which is the subject of our study, are about Bukhara and Bukhara people. In these stories, the author deals with Bukhara, Tashkent, which he saw and knew, and family problems, love and desire for youth.