Algılanan örgütsel adalet ile örgütsel muhalefet arasındaki ilişkiyi belirlemeye yönelik bir araştırma
A study to determine relationship between perceived organizational juctice and organizational dissent
  1. Tez No: 591641
  2. Yazar: MEHMET DEMİRYÜREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURDU MEHMET BİÇKES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı, algılanan örgütsel adalet ile örgütsel muhalefet arasındaki ilişkiyi analiz etmektir. Araştırmanın örneklemini, Kırşehir ilindeki özel sektör çalışanları oluşturmaktadır (n=429). Adalet algısı ile muhalefet davranışları arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla pearson korelasyon analizi, adalet algısının muhalefet davranışları üzerindeki etkisini ölçmek amacıyla regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre, algılanan örgütsel adaletin örgütsel muhalefet üzerinde anlamlı ve negatif yönlü bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Algılanan örgütsel adaletin alt boyutlarından dağıtımsal adaletin, dikey ve yatay muhalefet üzerinde anlamlı ve negatif yönlü bir etkisi bulunmuştur. İşlemsel ve etkileşimsel adaletin dikey muhalefet üzerinde anlamlı ve negatif yönlü bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Algılanan örgütsel adaletin alt boyutlarından hiçbirisinin dışsal muhalefet üzerinde etkisi bulunamamıştır. Son olarak araştırmanın bazı sınırlılıklarındanve araştırmacılara önerilerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the effect of perceived organizational justice on organizational dissent. The sample of the study consists of private sector employees in Kırşehir province.Pearson correlation analysis was used to determine the relationship between perception of justice and dissent behaviours and multiple regression analysis was conducted to measure the effect of perception of justice on dissent behaviours.According to the findings of the research, perceived organizational justice has a significant and negative effect on organizational dissent.Distributive justice, one of the sub-dimensions of perceived organizational justice, has a significant and negative effect on upward and latent dissent. Procedural and Interactional justice has a significant and negative effect on upward dissent None of the sub-dimensions of perceived organizational justice has an effect on displaced dissent. Finally, some limitations of the study and suggestions to researcher are mentioned.