Motosikletle seyahat eden turistlerin motivasyon unsurlarının belirlenmesi
Determining motivational elements of motorcycle tourists
- Tez No: 591652
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TÜRKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Turizm, Psychology, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Motosikletle seyahat, katılımcı sayısı ve oluşturduğu harcama potansiyeli ile son yıllarda önemli etkiler üreten bir turizm çeşidi olarak ortaya çıkmaktadır. Bu tür niş seyahat alanlarının, turizmde arzu edilen ürün çeşitliliğinin sağlanması açısından da önemi büyüktür. Çalışmada motosikletle seyahat eden kitleyle ilgili motivasyon unsurlarını tespitini sağlamakla birliktei rotalar vb. mevcut durumu araştırmak, motosiklet seyahatini tanımlamak ve literatürde bu konuyla ilgili boşluğu doldurmaktır. Dolayısıyla bu çalışma motosiklet seyahati üzerine gelecekteki çalışmalar için bir yol haritası sunmaktadır. Motosikletle seyahat eden kitlenin özellikleri, temel motivasyonları ve davranış kalıpları anlaşılmaya çalışılmaktadır. Bu maksatla 23 katılımcıdan yarı yapılandırılmış mülakat tekniği ile veri elde edilmiş ve betimsel analizle sunulmuştur. Ayrıca 971 katılımcıdan da anket tekniği ile nicel veri elde edilerek analizi yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar, motosiklet turistlerinin özelliklerini, varış yerlerini ve etkinliklerini inceleyen önemli bulguları sunmaktadır. Mülâkat bulgularının sonucunda motosikletli turistlerin her yaş grubundan, her meslek ve gelir düzeyinden olması olasıdır. Bunun yanında, çoğunlukla çocukluğundan itibaren motosiklet deneyimi olanların motosikletli seyahate yöneldikleri, gittikleri bölgeleri seçmede motosikletle ulaşımın ve güzergâh özelliklerinin önemli olduğu, deneyimsel özelliklere çok duyarlı oldukları, bölgenin özellikle kültürünü deneyimlemeyi, yerel halk ve unsurlarla temasa çok önem verdikleri anlaşılmaktadır. Motosiklet kullanıcılarının doğal çevre ile etkileşimi, büyük ölçüde katılımcının seyahat ettiği manzaraların doğal özelliklerine dayanmaktadır. Uluslararası rotalara yöneldikleri, daha fazla oranda egzotik, otantik, bozulmamış ve ucuz olması nedeniyle“Doğu Destinasyonları”nı tercih ettikleri görülmektedir. Motosikletle seyahat ederken yaşanılan deneyimin katılımcılar için önemli olduğu ifade edilmiştir. Aynı zamanda bizzat motosiklet ile seyahat etmek ve seyahat esnasında doğal ekolojiyi hissetmek, güzel manzaralar görmek ve kültürel, tarihi yerlere rastlayarak duraklamak önem derecesi yüksek motivasyon unsurlarıdır. Buna ek olarak gidilen güzergâh üzerinde trafik yön işaretlerinin, aydınlatmanın bulunması, sağlık ve ilk yardım kuruluşlarının var oluşuna da önem verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, traveling by motorcycle has emerged as a type of tourism that has had significant impacts with its number of participants and spending potential. Such niche travel areas are of great importance in tourism to ensure product variety. Related to determining motorcycle tourist motivation factors, this study aims at defining motorcycle journey, researching current situation, examining routes,etc, and filling the gap in literature. Therefore, this study provides a road map for future studies on motorcycle travel. It is tried to understand the characteristics, basic motivation and behavioral patterns of tourists traveling by motorcycle. For this purpose, data were obtained from 23 participants by semi-structured interview technique and presented with descriptive analysis. In addition, quantitative data were obtained from 971 participants and analyzed. Results of the study provide important findings which examine the characteristics, destinations and activities of motorcycle tourists. As a result of interview findings, it is possible that motorcycle tourists can be from every age group, profession and income level. Besides, it is understood that mostly those who have motorcycle experience in their childhood lean towards motorcycle journey; motorcycle transportation and route characteristics are important in selecting the regions they go; they are very sensitive to experiential features, especially the culture of the region; they give much importance to contacting with local people and elements. The interaction of motorcycle users with the natural environment is largely based on the natural characteristics of landscapes traveled. It is seen they are leaning towards international routes and prefer Eastern destinations, because of their more exotic, authentic, intact and inexpensive nature. It is stated that when traveling by motorcycle, experience is important for the participants. At the same time, feeling the natural ecology, seeing beautiful landscapes and stopping over cultural and historical places are significant motivational elements while traveling by a motorcycle. On the route, significant importance is attached to existence of lighting, traffic direction signs, health and first aid organizations.