On the trace of young citizens: The political discourses, ideology and power relations in the children's magazines of Gürbüz Türk çocuğu and Sevgi Bir Kuş
Genç vatandaşların izinde: Gürbüz Türk Çocuğu ve Sevgi Bir Kuş dergilerindeki politik söylemler, ideoloji ve iktidar ilişkileri
  1. Tez No: 591651
  2. Yazar: TUĞBA KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PETER JAMES CHERRY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Türk Dili ve Edebiyatı, Political Science, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez, ulus-devletleşme sürecindeki Türkiye'nin çocuk politikaları üzerine ürettiği ideolojik söylemler ile sırasıyla erken Cumhuriyet ve AKP iktidarlığı dönemlerinde yayımlanan Gürbüz Türk Çocuğu ve Sevgi Bir Kuş adlı iki süreli yayın arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bu çalışma; seçili çocuk dergilerinin, yayınevlerinin kurumsal politikalarından etkilenen edebi metinler ürettiğini öne sürerken; bu metinlerin çocuk okura doğrudan ya da üstü kapalı bir şekilde mevcut iktidarların ideal çocuk ideolojilerini yansıttığını iddia etmektedir. Dergilerin yayımlandığı dönemlerin politik erkine göre değişen ideal çocukluk söylemleri, ulusal bir kimlik oluşturma noktasında edebiyatı araçsallaştırarak çocuk okura iletilmek istenmiştir. Bu yüzden devletin resmi aygıtlarından biri olan Çocuk Esirgeme Kurumu'nun farklı politik atmosfer içerisinde, farklı iktidar dönemlerinde yayımlamış olduğu çocuk dergilerindeki edebi ürünleri incelemek, iktidarların çocuk politikaları ile ulus devlet ilişkisi bağlamındaki söylemlerinin zaman içinde nasıl değiştiğini görmek açısından önemlidir. Peter Hollindale'nin çocuk edebiyatı ve ideoloji bağlamı üzerine ürettiği eleştirel teori, tezin temel teorik arka çerçevesini oluştururken; seçilen dergilerin yanı sıra ikincil kaynak olarak çocuk edebiyatı ve ulusal kimlik inşaları üzerine yapılmış çalışmalardan da yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis inspects the reflections of the ideological aspects of a nation-state's over childhood issue of the political powers of the early Republican era and the AKP government concerning two different periodicals called Gürbüz Türk Çocuğu and Sevgi Bir Kuş. This study argues that the selected children's magazines produced literary texts influenced by the institutional policies of publishers, while they present the political ideology of the existing powers over childhood to the child reader directly or implicitly. The ideal childhood discourses, which were modified according to the changing political power of the period, were intended to be conveyed to the child reader by instrumentalizing the literature at the point of forming a national identity. Therefore, it is significant to examine the literary products in the children's magazine published by the“Children's Protection Agency”, one of the official instruments of the state, to see how the discourse of the power changed over time in the context of child policies and the nation-state. Peter Hollindale's critical theory concerning the children's literature and ideology constitutes the basic theoretical background of the thesis; and as a secondary source, I utilized the studies on children's literature and the construction of national identities of states.