Öğrencilerin sapkın davranış düzeyleri ve bu davranışlara öğretmenlerin yaklaşımları (Van ili örneği)
Level of the students behaviours seen as aberrant and style approach the teachers to these behaviours
- Tez No: 187214
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAMİ NALÇACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Sosyoloji, Education and Training, Psychology, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
SONUÇ VE ÖNERİLER Bu bölümde araştırmanın özeti, sonuç ve öneriler ele alınıp incelenecektir.5. 1. ÖZETSon yıllarda dünya genelindeki toplumlar içinde ve özellikle de gelişmiş vegelişmekte olan ülkeler için, yaşanan suç olgusu ciddi problemlerden birini teşkiletmektedir. Ülkemizin de benzer problemleri yaşadığı görülmektedir. Özellikle gençnüfusu artan ülkeler, artan suç ve şiddet olaylarıyla birlikte geleceğe yönelik ciddikaygılar taşımaktadırlar. Bununla birlikte bu ülkeler şiddet ve suça neden olanfaktörlerin saptanması ve bunların ortadan kaldırılması konusunda ciddi çabalar daharcamaktadırlar.Toplumda artan şiddet ve suç olaylarının farklı boyutlarda okullarda yaşanılırolması ise dikkatleri okullardaki şiddet ve suç olaylarına çevirmiştir. Nitekim sonyıllarda yapılan kimi çalışmalar bu artışın boyutunu gözler önüne sermektedir.Artışlarda yaşanan bu durum suçu önlemeye dönük etkili çalışmaların yapılmasınızorunlu hale getirmektedir. Diğer taraftan yapılacak olan bu çalışmaların gerçekçi veişe yarar nitelikte olması bir taraftan mevcut durumdaki resmi verilerin sağlıklı birbiçimde değerlendirilmesine yardımcı olurken, diğer yandan incelenen suçlarınboyutlarını ve özelliklerini tanımlayarak, ulusal ve uluslar arası ölçekteki yerininbelirlenmesine yardımcı olacaktır.Buna karşılık suçun önlenmesi konusunda yapılacak olan önleyici eğitimçalışmalarının ve modellerinin kapsamlı analizler olmaksızın gerçekleştirilmesi veuygulanması durumunda, hem beklenmedik çeşitli sorunlarla karşılaşılacak hem debaşarısız olunma riskiyle karşı karşıya kalınacaktır. Dolayısıyla bu konuda yapılacakolan genel nitelikteki çalışmalarda detaylı analizlerin göz önünde bulundurulmasıdaha sağlıklı olacaktır.Bu çalışmada da orta öğretim kurumlarındaki öğrencilerin, okul içerisinde vedışarısındaki sapkın davranışları düzeyi araştırma konusu olarak seçilmiştir. Budavranışlara karşı öğretmenlerin yaklaşımları ise cinsiyet, mezuniyet düzeyi vemeslekteki kıdem gibi farklı değişkenlere göre araştırılmıştır.Bu çalışmanın amacı, ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilerin sapkındavranışlarının görülme düzeyini cinsiyet ve sınıf değişkenleri açısından incelemekteve bu davranışların ortaya çıkışına olan etkisini saptamaya çalışmaktadır. Aynızamanda sapkın olarak kabul edilen bu davranışlarla karşılaşılması durumundaöğretmenlerin yaklaşım tarzlarının, öğrencilerin istenmeyen niteliktekidavranışlarının ortaya çıkmasında olabilecek olumsuz katkıları, suçla ilgili teorilerışığında tespit edilmeye çalışılmıştır.85Araştırmanın çalışma grubunu Van il Merkezindeki M.E.B'na bağlı 3 eğitimbölgesinden, ortaöğretim kurumu öğretmen ve öğrencileri oluşturmaktadır.Araştırmaya 2004â2005 eğitim öğretim döneminde random yoluyla seçilen toplam206 öğretmen ve yönetici, yine random yoluyla seçilen 410 öğrenci katılmıştır.Araştırmanın veri toplama aracı olarak öğrencilere Kaner tarafındangeliştirilen sapkın davranış ölçeği uygulanmış, öğretmenlere ise bu davranışlara karşıgösterdikleri yaklaşım tarzlarını tespit etmek amacıyla anket formu uygulanmıştır.Araştırmaya katılan çalışma gruplarına ait kişisel bilgiler tablo halinde verilmiştir.Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 10. 0 paket programı kullanılmış, sapkındavranış ölçeğinden elde edilen verilerden cinsiyet ve sınıf değişkenlerine göresapma davranışları arasındaki farkın tespiti için Mann Whitney U-testi ve KruskalWallis analizi uygulanmıştır. Öğrencilerden elde edilen verilerden sapkındavranışlara karşı, öğretmen yaklaşım tarzları ise cinsiyet, mezuniyet düzeyi vemeslekteki kıdem değişkenleri açısından kiy- kare yöntemiyle araştırılmış, genelanlamda yaklaşım tarzları da yüzde ve frekans hesaplama yöntemiyledeğerlendirilmiştir. Anlamlılık düzeyi (p) , 05 olarak alınmıştır.Araştırma sonucunda ölçekten elde edilen toplam puan ve alt ölçeklerebakılarak öğrencilerin sapkın davranış düzeyinin genel anlamda düşük değere yakın,ancak biraz yukarıda olduğu görülmüştür (ölçekten alınabilecek en yüksek puanın %27, 5'luk alt dilimine karşılık olan düzeyin biraz üzerinde).Değişkenler açısından elde edilen sonuçlarda erkeklerin kızlara göre sapkındavranış düzeylerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Sınıf değişkeni açısındanbakıldığında ise genel anlamda sapkın davranış düzeyleri arasında fark bulunmamışolmasına rağmen, ölçekteki 8 davranışta puanlar arasındaki fark anlamlıbulunmuştur. Bu 8 davranışta ise, genel olarak 3. sınıfların sapkın davranışları düzeyidiğer sınıflara göre daha yüksek bulunmuştur.Bu davranışlara karşı öğretmen yaklaşımları en çok öğrenciyle konuşmakşeklinde gerçekleşmiştir. Öğretmenler daha az ciddi olarak algıladıkları davranışlarakarşı dikkat çekici bir oranda ?görmezden gelmek? ve ?kızmak, öfkelenmek?yaklaşım tarzlarını tercih etmektedirler. Bu ise pek ciddi algılanmayan davranışlarınortaya çıkışında öğretmen tutum ve algılarının etkisi bulunabileceğinidüşündürmektedir.Buna karşılık öğretmenler daha ciddi algıladıkları problemlerin çözümündekendileri dışında, rehber uzman ve sınıf rehber öğretmen, öğrenci velisi, okulyönetimi ve ilgili makamlarla daha fazla işbirliği yapmayı tercih etmektedirler.Araştırmada öğretmenlerin yaklaşım tarzlarının cinsiyet, mezuniyet düzeyi vemeslekteki kıdem değişkenlerine göre değişim gösterdiği sonucuna da ulaşılmış,lisansüstü öğrenim seviyesine sahip öğretmenlerin lisans mezunu öğretmenlere göre?sınıf rehber öğretmen ya da rehber uzmana haber vermek? yaklaşımını daha çoktercih ettikleri, kıdemi 6-10 yıl olan öğretmenlerin ise ?görmezden gelmek?yaklaşımını kıdemi 1-5 yıl ve 11 yılın üzerinde olanlara göre daha az tercih ettiklerigörülmüştür. Ancak bu belirtilenler dışında, değişkenlere göre yaklaşım tarzlarında86görülen değişimin her bir davranışa göre ve farklı oranlarda gerçekleştiği, bu nedenledeğişkenler açısından genel değerlendirmelerde bulunulamayacağı sonucuna daulaşılmıştır. Elde edilen bulgular literatür ışığında yorumlanarak, suçu önleyiciçalışmalar, disiplin ve toplumsal denetim açısından tartışılıp önerilerdebulunulmuştur.5. 2. SONUÇAraştırmanın bu bölümünde, araştırmaya katılan öğrenci ve öğretmenleringörüşleri doğrultusunda elde edilen bulgulardan ulaşılan sonuçlar verilmiştir.Sapkın davranışlar ölçeğine ilişkin şu sonuçlara ulaşılmıştır:1- Sapkın davranışlar ölçeği uygulanan öğrencilerin görüşlerine göreöğrencilerin 3 kez ve daha fazla sıklıkta sergilenme oranı %10'un üzerinde olansapkın davranışları: ?sınavlarda kopya çekmek?, ?sözlü ya da yazılı sınavlardafısıldamak?, ?öfkelendiği zaman eşyaları kırmak?, ?tartışma sırasında karşısındakineöfkelenerek dövmek?, ?bazı derslere girmemek için okuldan kaçmak?, ?okuldankaçmak?, ?okul zamanında sokaklarda başıboş gezmek?, ?okul zamanında pastane,kahve, atari salonu ve benzeri yerlerde vakit geçirmek?, ?başkalarının başlattığıkavgaya katılmak?, ?bisiklet, motosiklet ya da otomobil gibi araçları hız limitleriniaşacak şekilde kullanmak? ve ?yasaların kullanmanıza izin vermediği otomobil,motosiklet gibi taşıt araçlarını kullanmaktır?.3 kez ve daha fazla sıklıkta sergilenme oranı %10'un altında olan sapkındavranışlar ise: ?bir şeyler çalmak amacıyla başkalarına ait evlere ya da binalaragirmek?, ?çalıntı olduğu bilinen bir arabayla gezmek?, ?yasaların kullanılmasınıyasakladığı kokain, esrar gibi uyuşturucu maddeleri kullanmak ya da satmak?,?çalıntı olduğu bilinen bir malı satın almak ya da hediye olarak kabul etmek?,?başkasına ait bir arabanın bir parçasını almak ya da benzinini boşaltmak?, ?yasalarıngitmenize izin vermediği meyhane, bar gibi yerlere gitmek?, ?eğlence olsun diyedükkânlardan parasını ödemeden bir şeyler almak?, ?okula ait bir malı habervermeden alıp saklamak?, ?bilerek okulun camlarını kırmak ya da okulun malınazarar vermek?, ?başkasına ait değerli bir şeyi sahibine sormadan alıp saklamak?,?eğlence olsun diye binaların camlarını ya da sokak lambalarını kırmak?, ?birininsırasından ya da dolabından haber vermeden eşyasını almak?, ?yasalarınkullanmanıza izin vermediği alkollü içkileri içmek?, ?kavgada çakı, kırık şişe ya dasustalı gibi silah kullanmak?, ?korkutmak amacıyla başkalarına vurma, çelme,yolunu kesme gibi davranışlar göstermek?, ?yerine koymayı düşünmeden evdenhabersiz para almak?, ?zaman zaman etrafı rahatsız eden ya da kavga çıkaran birgrubun üyesi olmak?, ?okulda sigara içmek?, ?bir kavga olduğunda bıçak, sustalı yada muşta gibi araçlar taşımak?, ?istediği bir şeyi birinden almak için kavgabaşlatmak ya da kavgayla tehdit etmek?, ?başkasına ait bir şeye bilerek zararvermek?, ?sinema, park gibi halka açık yerlerdeki eşyalara zarar vermek?, ?ücretödemeden sinema, lunapark gibi yerlere gitmek?, ?ücretini ödemeden otobüs, tren vebenzeri araçlarla seyahat etmek?, ?yasaların görmenize izin vermediği filmlere
Özet (Çeviri)
In recent years, the phenomena of crime constitues one of the seriousproblems among the societies all over the world, especially for the developed anddeveloping countries. It is seen that our country has experienced similar problems.The countries increasing young population in particular, along with the risingevidents of crime and violence, carry serious fears for the future. All the same, thesecountries make important efforts about conducting the factors which cause violenceand crime and bringing them away.That the increasing violence and crime evidents in societies are being lived atschools in different dimensions turns the attention to the evidents of crime andviolence at schools. And some studies conducted in recent years show the dimensionof this increase. This case about increase makes the effective studies for preventingthe crime compulsory. On the other hand, while these studies help them be realisticand useful and also official datum existed being estimated in a healty way,identifying the dimensions and features of crimes examined, they will help the placein national and international scale stated.In case of applying and coming true the preventive education studies andmodels about preventing crime without compherensive analyses, it will beencountered by some unexpected problems and faced the risk of being failed.Therefore, it will be more healty that detailed analyses in common studies be takeninto account.In this study, the students? behaviours in high schools, handed as anti-discipline within the school and out of it or regarded as crime attitudes contrary tolaws, have been selected as a research subject. The teachers?s attitudes to thesebahaviours have been searched according to sex, level of graduation and seniority inthe job.The aim of this study is to examine the level of the students?s behaviours seenas aberrant or refracting in terms of sex and class changes and to try to conduct theeffective results of these studies. At the same time, in case of being faced with thesebehaviours accepted as aberrant, approach manners of the teachers and negativecontributions of the students have been tried to be determined in the light of theteories concerned with crime.The work group of the study consists of the common high school teachers,and students from 3 education districts bound to M.O.E. in the center Van. In theterm of 2004-2005 education and teaching, totally 206 teachers and 410 studentschosen via the random method took part in the research.As a way of collecting data of the research, the aberrant behaviour scaledeveloped by Kaner was applied to students, while an inquiry form was applied toteachers in the aim of determining approache manner of them to these bahaviours.85Personal datum belonging to work groups taking part in the research were given as achart.In the estimations of datum, SPSS 10.0 pocket programme was used, and ofthe datum obtained from aberrant bahaviour scale for the determination of thediffrence between aberrant behaviours according to sex and class changes MannWhitney U-test and Kruskal Wallis analyses were applied. Via the kiy-kare method,the attitudes to aberrant behaviour of datum obtained from students and teachers?approach manners in terms of sex, level of graduation and seniority chamges in thejob were searched, in the general meaning, approach manners were estimated bymeans of percent and frequency calculation method. The level of meaningness wastaken as (p) ,05.At the end of the research, ıt was realized that total point obtained from scaleand the level of students?s aberrant behaviour looking at under scales are near thelow level but a bit higher.In the results obtained in terms of changes, it was found out that the level ofboy?s aberrant or refracting behaviours is higher than girls?s. When examined interms of class change, although no difference between crime levels was found ingeneral, the difference between points in 8 behaviours in the scale was foundmeaningful. Generally, level of third classes?s aberrant behaviors was found higheraccording to the other classes for these eight behaviors. Teachers? approaches tothese attitudes are most to speak to students. Being less serious, teachers preferapproach manners such as pretending not to see and be angry, fury in a striking ratioto the behaviours they perceived. And this makes one think that the effect of teachersattitude and perception may be found in coming the behaviours not perceived seriousup.Besides, teachers prefer to make more cooperation with expert guide, theteacher of class, parents, school management about solving of problems which areprecieved very serious. In investigation they found that the approach styles ofteachers are changed about sex, degree of graduation and the changed in seniority oftheir job. The teacher who have post graduate degree prefer the approach of ?givingreport to the teacher of class or expert guide? diffrent from the teachers who aregraduated from licence. The teachers, whose seniority is 6- 10 years, prefer theapproach of ?ignorance? less than the teachers whose seniority is 1-5 years andabove 11 years. But, except these information, the change which is seen in approachstyle according to changeabilities occours in diffrent rates. So that, according tochangeabilities general evaluation can?t be done. The foundings are evaluated in theway of literature, the study of prevent crime was disscussed according to disciplineand social control and given advice.