Ebu'Beka el-Ukberi'nin 'Irabu'l-Kıraati'ş- Şevaz' kitabında ses meseleleri
Sound phenomena in the 'Irab el Kiraat el Shwaz' of Abu al-Baka el Ukbari
  1. Tez No: 591653
  2. Yazar: GUMMA SALEM GOMMA ABUAJLA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHAB SAİD İBRAHİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kur'an-ı Kerim Allah'ın peygamberi olan Hz. Muhammed'e indirdiği kitabıdır. Kur'an 7 harf üzere nazil olmuş ve Rasulüllah (s.a.s) bu 7 harf üzere okunuşunu onaylamıştır. Kur'an-ı Kerim şifahî usule dayandığı zamanlarda onun hıfz vesilesi sadece seçkin sahabenin sadırları olmuştur. Hz. Ebubekir-i Sıddîk halife olduğu dönemde Kur'ân'ı toplamıştır. Kendisinden sonra gelen Hz. Osman ise - Allah onlardan razı olsun – Kur'an-ı Kerim'i bir Mushaf'ta toplamış ve bu Mushaf sahabe tarafından onay almıştır. Var olan diğer Kur'an nüshaları ise yakılmıştır. Bundan sonra Resm-i Osmânî olan bu ilk Mushaf'a uygun olan kıraatler Mütevatir olarak adlandırılırken Resm-i Osmânî' ye uygun olmayan kıraatler de Şaz kıraatler olarak adlandırıldı. Bu Şâz terimi delillerine ve illetlerine vâkıf olmak ve bu kıraatlerin anlam kapalılığını ortaya çıkarmak amacıyla araştırmacıların çalışmalarında büyük bir yer işgal etmiştir. Bu çalışmaların arasında genel dilsel araştırmalar olduğu gibi özellikle de kıraatlerde var olan farklılıkların onların okunuşunda olması sebebiyle dilsel sesleri tüm yönleri ile incelemeyi hedefleyen sessel araştırmalar vardır. Bu açıdan içindeki sessel olgulara vâkıf olmak için Ebû Bekâ el-Ukberî nin İ'râbu'l-Kıraâti'l-Şevâz adlı kitabını tercih ettim. Çalışmaya da“el-Ukberî nin İ'râbu'l-Kıraâti'l-Şevâz Adlı Kitabında Sessel Olgular”başlığını verdim. vi Çalışmanın tabiatı bu araştırmanın önsöz ve girişin öncelik ettiği dört bölümden oluşmasını gerektirdi. Bu dört bölümü çalışmanın ulaşmış olduğu sonuçların en önemli olanlarını özetleyen bir sonuç bölümü takip etti. Giriş kısmında konunun önemi, seçilme sebepleri ve çalışmada takip edilen yöntem belirtildi. Hazırlık kısmında ise Ebû Bekâ el-Ukberî, yazılı eserleri, âlimlerin onun hakkındaki görüşleri, İ'râbu'l-Kıraâti'l-Şevâz adlı kitabı, kitabın tahkik edilmiş basımı ve tahkikte takip edilen yöntem tanıtıldı. Birinci Bölüm: İmâle, İkinci Bölüm: elMümâsele es-Savtiyye, Üçüncü Bölüm: el-İbdâl ve Dördüncü Bölüm: el-Muhâlefe. ANAHTAR KELİMELER: Ebû Bekâ el-Ukberî - İ'râbu'l-Kıraâti'l-Şevâz- İmâle- el-Mümâsele es-Savtiyye- el-Muhâlefe 2019, sayfa :60 Bilim Kodu:
Özet (Çeviri)
The Holy Quran is the prophet of Allah. This is the book he downloaded to Muhammad. The Qur'an has been translated into 7 letters and Rasulullah (s.a.s) has confirmed the reading of these 7 letters. When the Qur'an was based on the healing method, the occasion of his sanitation was only the saddles of the distinguished Companions. Hz. When Ebubekir-i Sıddîk became the caliph, he collected the Qur'an. After him Hz. Osman - God bless them - gathered the Holy Quran in a Mushaf and this Mushaf was approved by the Companions. Other existing Qur'an copies have been burned. After this, the first Qur'an in accordance with this first Mushaf, which is the official of the Ottoman, was called as Mutawatir, while the Qur'an which was not suitable for the official was called Şaz Quran. The term Ş Şâz yer occupies a great place in the studies of the researchers in order to be familiar with the evidences and maladies and reveal the closedness of meaning of these Qur'an. Among these studies are general linguistic researches, as well as silent research aimed at examining linguistic sounds in all aspects, especially as the differences in Quran are in their reading. In this respect, I preferred the book of Abu Al- Baka El Ukbari called Irab El Kıraat El Shwaz to be familiar with the silent phenomena in it. I gave the title of Sess Silent Phenomena in the Book of El Ukbari's Irab El Kıraat El Shwaz.The nature of the study required that this study consist of four chapters, with preamble and viii introduction prioritized. These four sections were followed by a concluding section summarizing the most important of the conclusions of the study. In the introduction part, the importance of the subject, the reasons for its selection and the method followed in the study were mentioned. In the preparation part, Abu Baka al-Ukberi, his written works, the opinions of the scholars about him, his book Irab El Kıraat El Shwaz, the published edition of the book and the method followed in the investigation were introduced. First chapter: Inflexıon, Second chapter: Assimilation, Third chapter: Soun Shift and Fourth chapter: Dissimilation.