Uluslararası konferanslar çerçevesinde Türkiye'de çevreci örgütlerin oluşumu ve faaliyetlerinin çevre korumasına etkileri
Effects of formation and activities of environmental organizations regarding environmental protection in Turkey within the framework of international conferences
  1. Tez No: 591656
  2. Yazar: TOLGA GÜNDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL CERİTLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dünya üzerinde yaşayan tüm canlıların canlılıklarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için temiz havaya, suya ve toprağa ihtiyacı vardır. Bunlardan herhangi birinde yaşanacak bir kirlilik doğrudan diğer alanları ve dolayısıyla tüm canlıları bir şekilde etkileyecektir. Dünyada endüstrileşme ile başlayan çevre kirliliği ile ilgili farkındalığın oluşması yalnızca 50 yıl kadar öncesine dayanmaktadır. Bu çalışmada uluslararası çevre konferansları çerçevesinde Türkiye'de çevreci örgütlerin oluşumu ve faaliyetlerinin çevre korumasına etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Türkiye'nin çevre politikaları, uluslararası çevre konferansları ve çevre sözleşmeleri incelenmiştir. Çalışma sonucunda Türkiye'deki çevre örgütlerinin uluslararası çevre konferanslarından sonra kurulmaya başladıkları ve faaliyetlerine söz konusu konferanslar çerçevesinde yön verdikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
All living things on earth need clean air, water and soil to maintain their vitality in a healthy way. Any pollution in any of these will directly affect other areas and therefore all living things in some way. The formation of an awareness of environmental pollution starting with industrialization in the world goes back only 50 years. In this study aimed to examine the effects of formation and activities of environmental organizations regarding environmental protection in turkey within the framework of international conferences. With this aim, environmental policy of Turkey, international environmental conferences and environmental conventions were examined. As a result of study, it has been seen that establishment of environmental organizations of Turkey begins after environmental conferences and these organizations directs their activities within the framework of mentioned conferences.