Security challenges in Somalia: Causes and consequences
Somali'de güvenlik zorlukları: Nedenleri ve sonuçları
  1. Tez No: 591664
  2. Yazar: ABDULKADIR YUSUF ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE DENİZ YÜKSEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Güvenlik, Federal Somali Cumhuriyeti örneğinde olduğu gibi her egemen ülke için hayati bir unsurdur. Afrika'daki güçlerden biri veya Afrika Boynuzu olarak bilinen Somali'nin uluslararası ilişkiler ve iç güvenlik kapsamında kendi zorlukları ve sorunları var. Nitekim bu sorunlar Somali'nin ulusal kalkınmasını engelliyor. Küresel toplum sürekli bir dönüşüm içinde ve bu nedenle birbirine bağlı bir sistem başlatıldı. Böylece, ülkeler daha bağımlı hale geldi ve yapılan her bir eylem, yakındaki ya da yüzlerce kilometre uzaktaki başka bir ülkeyi etkileyebilir. Bu nedenle, bu sistemin sonucu yalıtılmış kalmanın mümkün olmamasıdır, bu nedenle diğer ülkelerle güçlü bağlar ve politikalar yaratarak hükümetlerarası ilişkileri güçlendirmek, bu sistemde ayakta kalabilmek için çok önemli gerekliliklerdir. Somali, geniş imkanlara ve zengin kaynaklara sahip bir kıtada yer aldığından, güçlendirilmiş uluslararası politikalar, güvenlik için olduğu kadar ulusal büyüme için de önemli bir rol oynayacaktır. Bu çalışma, Somali'nin karşı karşıya kaldığı çeşitli zorluklara ışık tutmayı ve güvenlik konsepti ve yılların evrimi perspektifiyle karşı karşıya kalmayı amaçlamaktadır. Bu kavramları vurguladıktan sonra, ülkenin tarihi arka planı ve gelişimini engelleyen kendi içinde koruduğu zorluklar tartışılacaktır. Somali'nin politik zorlukları bu araştırma kapsamında geniş bir şekilde tartışılacak. Son olarak, bu tez, Somali'deki ulusal kalkınmayı geliştirmek ve güçlendirmek için uzlaşma ve yeniden birleşme fikrini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Security is a vital component for each sovereign country, like in the case of the Federal Republic of Somalia. As one of the powers in Africa, or as known as the Horn of Africa, Somalia has its own difficulties and problems within the scope of international relations and internal security. As a matter of fact these problems are preventing Somalia's national development. Global society is in a constant transformation and therefore, an interdependent system has been launched. Thereby, countries became more dependent and each action taken may affect another country which is nearby or hundreds of kilometers away. Thus, the outcome of this system is that it is not possible to stay isolated, so that strengthening intergovernmental relations by creating strong bonds and policies with other countries are crucial necessities in order to survive within this system. Since Somalia situates in a continent which possesses vast possibilities and rich sources, fortified international policies will play vital roles as a significant component for security as well as for the national growth. This study aims to shed a light on the various challenges that Somalia has been confronted with and is in challenge with by the perspective of security concept and its evolution throughout the years. After stressing these concepts, historical background of the country and challenges it preserves within itself which is preventing the development will be argued. Somalia's political challenges are going to be broadly discussed under this research. Finally, this thesis supports the idea of reconciliation and reunification to improve and strengthen national development in Somalia.