Yaratıcı yazma tekniklerinin yabancı dil olarak Türkçe yazma becerilerine etkisi: Somali örneği
The effect of creative writing techniques on Turkish writing skills as a foreign language: Somalia example
- Tez No: 591665
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada yaratıcı yazma tekniklerinin yabancı dil olarak Türkçe öğrenen Somalili öğrencilerin yazma becerileri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırma Somali Mogadişu Recep Tayyip Erdoğan Sağlık Meslek Yüksekokulu'nda öğrenim gören A2 seviyesindeki 16 öğrenciyle yürütülmüştür. Çalışma grubunda yer alan öğrencilere Türkçe öğrenme seviyelerine uygun olarak seçilen dört adet yaratıcı yazma etkinliği uygulanmıştır. Araştırmanın başlangıcında ilgili alan yazın taraması yapılmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışmasının kullanıldığı çalışmada veri toplama aracı olarak sekiz adet belirlenen yaratıcı yazma ölçütü kullanılmıştır. Çalışma sonunda elde edilen bulgular belirlenen bu ölçütlere göre betimsel ve içerik analizi yöntemleriyle değerlendirilerek yorumlanmıştır. Ayrıca bu bulguların dil bilgisi, yazım ve noktalama kurallarına göre değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmanın sonunda süreç içerisinde uygulanan yaratıcı yazma etkinliklerinin Somalili öğrencilerin Türkçe yazma becerilerine olumlu etki sağladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of creative writing techniques on the writing skills of Somali students learning Turkish as a foreign language was investigated. The study was conducted with 16 A2 level students studying at Somalia Mogadishu Recep Tayyip Erdogan Vocational School of Health. Four creative writing activities, suitable for their learning levels were applied to the students in the study group. At the beginning of the research, related literature was searched. In this study, from the qualitative research methods, eight creative writing criteria were used as data collection tools. Findings obtained at the end of the study were evaluated and interpreted with descriptive and content analysis methods according to these criteria. More over, these findings were evaluated according to grammar, spelling and punctuation rules. At the end of the study, it was observed that creative writing activities applied in the process had positive effect on the writing skills of Turkish as a foreign language.