Türkiye'deki ilaç ar-ge merkezlerinin faaliyetlerinin patent ve yenilik açısından değerlendirilmesi
Evaluation of activities of pharmaceutical research and development centers in turkey in terms of innovation and patent
- Tez No: 591689
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ACARTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstriyel Eczacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Küreselleşen dünyada, ilaç sektöründeki rekabet ortamı hızlı bir şekilde artmaktadır. Bu artışın neticesi olarak araştırma ve geliştirme faaliyetlerine gösterilen önem gün geçtikçe artmaktadır. Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge), işletmelerde yeni ürün ve üretim yöntemleri ortaya çıkarılması için yapılan yaratıcı ve sistemli çalışmaların bütünüdür. Ülkemizde Ar-Ge faaliyetlerini desteklemek amacıyla Ar-Ge teşvikleri verilmekte ve bunun sonucunda Ar-Ge faaliyetleri gösteren Ar-Ge Merkezlerinin kurulması sağlanmaktadır. Ülkemizde 30 Kasım 2018 tarihine kadar 30 adet ilaç Ar-Ge Merkezi kurulmuştur. Bu çalışmamızın amacı, Türkiye'de Ar-Ge faaliyetlerinin desteklenmesini düzenleyen 5746 Sayılı Kanun kapsamındaki teşvikler ve bu teşvikler ile kurulan Ar-Ge Merkezlerinin ve verilen teşvikler neticesinde değerlendirme çıktısı olarak patent ve yenilik faaliyetlerinin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
In today's globalizing world, the competitive environment in the pharmaceutical industry is increasing rapidly. As a result of this increase, the importance given to Research and Development activities is also increasing with each passing day. Research and Development (R & D) is the whole of the creative and systematic efforts carried out for the purpose of revealing new products and production methods in businesses. For the purpose of supporting R & D activities in our country, R & D incentives are given; and as a result of this, R & D centers that perform R & D activities are established. In our country, a total of 30 pharmaceutical R & D centers have been established since November 30, 2018. The aim of this study is to examine the incentives that are provided in the scope of the Law 5746 which regulate the support for R & D activities in Turkey, to determine the R & D centers that are established with these incentives, and to investigate the patents and innovation activities, which appear to be the products of the incentives.