Yaratıcı drama eğitimine yönelik uzman görüşleri
Expert opinions on creative drama education
- Tez No: 591688
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REYHAN YÜKSEL GEMALMAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Drama Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, yaratıcı drama eğitimi ve öğretimine ilişkin uzman görüşlerini belirlemek ve incelemektir. Araştırmanın örneklemini, eğitim fakültelerinde yaratıcı drama dersi vermiş, alanda 15 yıl ve üzerinde çalışmış 1 sanatçı-eğitimci ve 8 öğretim üyesi oluşturmuştur. Çalışma nitel araştırma yöntemindedir. Çalışma grubu, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme ile belirlenmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmış, uzmanlara 9 soru sorulmuş, yaratıcı drama eğitimi ile uygulamalarına ilişkin uzman görüşleri belirlenmiştir. Verilerin çözümlenmesinde betimsel analiz yapılmış, soru temaları kapsamında uzman görüşleri doğrudan aktarılmış, basit frekans tablosu ile görüşlerin yüzdelik dilimleri sunulmuştur. Araştırma sonucunda; Öğretmenin (liderin) tutum ve davranışlarının, sınırlarının yaratıcı drama eğitimi etiğinde önemli olduğu belirlenmiştir.“Drama”kavramının, dramatizasyon, okul tiyatrosu ve daha birçok kavramla karıştırıldığı, bu nedenle ülkemizde“Yaratıcı Drama”ve“Eğitimde Drama”adıyla yaygınlaşması gerektiği; Yaratıcı drama uygulamalarında yer alan,“Oyun”kavramının doğru anlaşılmadığı, sebebinin de MEB'in drama eğitmenliği sertifikası verdiği liderlerin, eğitim durumlarının standartının olmamasından kaynaklandığı saptanmıştır. Yaratıcı drama akış planlarının başlangıçta 5-6 aşamada uygulanırken daha sonra 3 aşamaya indirgendiği; Akış planlarında doğaçlama ve rol oynama teknikleri gerçekleştirilmeden yaratıcı drama yapılamayacağı belirlenmiştir. Yaratıcı drama bileşenlerine ilişkin; Yaratıcı dramaya 4 yaş itibariyle başlanabileceği, liderin süreyi, konunun amaçlarına, grubun yaş ve gelişim özelliklerine göre düzenleyebilmesi gerektiği; Üniversiteler dışında yaratıcı drama eğitimi veren kurumlar arasında, ilk kurulan derneklerin başarılı bulunduğu belirlenmiştir. Drama öğretmeninin yetiştirilmesinde, adayın yüksek lisans ve sanatlar eğitimini tamamlamış olması gerektiği; Yaratıcı drama uygulamalarının, görsel veya performans sanatı olarak sergilenmesinin yanlış olduğu bulgulanmıştır. Uzmanların ortak görüşleri ışığında yaratıcı drama eğitimi süreci tanımlanmaya çalışılmış ve bu yönde öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the expert opinions on creative drama education and teaching. This research is based on qualitative methods. The study group was determined with criterion sampling among purposeful sampling methods. The interviews are conducted with 1 artist and 8 academicians who are giving lectures about creative drama education for more than 15 years in higher education institutions. A semi-structured interview form with 9 questions is prepared, the questions are asked to the experts and their opinions about the creative-drama education and applications are determined. The descriptive analysis is used for data analysis and opinions of the experts who are interviewed are directly transferred in the scope of the question themes, percentages of the experts' opinions in the interview are presented with a basic frequency table. As a result, it is identified that the attitude, behavior and limits of the teacher (leader) are important in creative-drama education ethics. It is indicated that“Creative Drama”and“Drama Education”concepts should be used widely in our country because“Drama”concept is confused with dramatization, school theatre and more concepts. The“game”concept in the creative-drama applications is not understood properly, it is determined that it is originated because the education of the leaders who are given the drama-educator certificates by the ministry of national education (MEB) is not standardized. It is found that the structure of flow plans in creative drama are reduced to 3 steps while it was applied in 5-6 steps initially. It is also identified that creative drama can not be made without the techniques of improvisation and role playing. Regarding the components of creative drama, it is remarked that one can start practicing creative drama starting from age 4. Moreover, the leader should be able to determine the duration of drama according to the aim of the lesson, and age and development characteristics of the group. It is also indicated that the first associations among the creative-drama education associations, aside from the universities, were found to be successful. It is discovered that a candidate should complete her/his master degree and art education to be a creative-drama teacher. Moreover, it is considered that it is improper to display creative-drama applications as visual or performance art. In this study, it is tried to define the creative-drama education processes and to offer suggestions accordingly by the light of the common expert opinions.