Graves' oftalmopatide sigara kullanımının mitokondriyal biyogenezis ile total oksidan ve anti-oksidan durum üzerine etkisi
The effect of cigarette smoking on mitochondrial biogenesis, total oxidant status and anti-oxidant status in graves' ophthalmopathy
- Tez No: 591690
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PAŞAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Göz Hastalıkları, Biochemistry, Eye Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Graves' oftalmopati (GO), Graves' hastalığının en sık görülen tiroid dışı bulgusudur. GO'nun ortaya çıkmasında ve prognozunda, sigaranın oksidatif stresi (OS) arttırarak önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Çalışmamızda, European Group on Graves' Orbitopathy (EUGOGO) kriterlerine göre orta-ciddi GO'lu olgularda, sigara kullanımının OS ve mitokondriyal biyogenezis ile ilişkili parametreler üzerine olan etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, sigara kullanan GO'lu olgular (Grup 1, n=30), sigara kullanmayan GO'lu olgular (Grup 2, n=30), sigara kullanan sağlıklı bireyler (Grup 3, n=30), sigara kullanmayan sağlıklı bireyler (Grup 4, n=30) olarak gruplanan olgularda seçilen biyokimyasal parametrelerin serum düzeylerinin farklılığı değerlendirildi. Ayrıca, GO'lu olgular kendi içlerinde klinik aktivite skorlarına göre aktif veya inaktif olarak da biyokimyasal parametreler açısından değerlendirildi. Total anti-oksidan seviye (TAS) değerlerinin 4 grupta da istatistiksel olarak benzer olduğu tespit edildi. Total oksidan seviye (TOS) ve OS indeksi (OSİ) değerleri, Grup 1'de diğer gruplara göre daha yüksek tespit edildi. Grup 2'deki TOS ve OSİ değerleri, Grup 3 ve 4'ten daha yüksek izlendi. Gruplar arasında, peroksizom proliferatör aktive reseptör-γ koaktivatör 1-α (PGC-1α) düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Anti-oksidan özellikteki paraoksonaz-1 (PON-1) enzim aktivitesi, Grup 1'de en düşük; Grup 4'te en yüksek düzeyde tespit edildi. mtDNA'nın devamlılığın sağlanmasında rolü olan mitokondriyal transkripsiyonel faktör A (MTFA)'nın düzeyleri, Grup 1'de, diğer tüm gruplara göre daha düşük tespit edildi. Grup 1 ve 2'de aktif ve inaktif olgularda TAS ve PGC-1α düzeyleri arasında anlamlı fark saptanmadı. TOS ve OSİ değerleri, sigara kullanan aktif GO'lu olgularda en yüksek değerde tespit edildi. En düşük PON-1 enzim aktivitesi ve MTFA düzeyleri, sigara kullanan GO'lu olgularda izlendi. Sonuçlarımıza göre GO'lu olgularda sigara kullanımı, OS'yi arttıran ve bu nedenle de mitokondriyal biyogenezis üzerine muhtemel olumsuz etki potansiyeline sahip bir risk faktörüdür.
Özet (Çeviri)
Graves' ophthalmopathy (GO) is the most frequent extrathyroidal manifestation of Graves' disease. It is thought that cigarette smoking plays an important role in emergence and prognosis of GO by increasing oxidative stress (OS). In this study, the effects of cigarette smoking on OS and mitochondrial biogenesis related parameters in patients with moderate to severe GO according to European Group on Graves' Orbitopathy (EUGOGO) criteria were investigated. For this purpose, the differences in serum levels of selected biochemical parameters in smoking GO patients (Group 1, n=30), non-smoking GO patients (Group 2, n=30), smoking healthy subjects (Group 3, n=30) and non-smoking healthy subjects (Group 4, n=30) were evaluated. In addition, GO patients were evaluated on their own as active or inactive according to clinical activity score for biochemical parameters. Total anti-oxidant status (TAS) values were found to be statistically similar among 4 groups. Total oxidant status (TOS) and OS index (OSI) values were the highest in Group 1 compared to other groups. TOS and OSI values in Group 2 were found to be higher compared to Group 3 and 4. There was no statistically significant difference in peroxisome proliferator activated receptor-γ coactivator1-α (PGC-1α) levels among the groups. Paraoxonase-1 (PON-1) enzyme activity, which has an anti-oxidant property, was the lowest in Group 1 and highest in Group 4. The levels of mitochondrial transcriptional factor A (MTFA) which has a role in maintaining continuity of mtDNA was the lowest in Group 1 compared to other groups. There were no statistically significant difference in terms of TAS ve PGC-1α levels between active and inactive GO patients in Group 1 and 2. TOS and OSI values were found highest in smoking active GO patients. The lowest PON-1 enzyme activity and MTFA levels were detected in smoking active GO patients. According to our results, cigarette smoking in GO patients is a risk factor that increases OS and for this reason it has an unfavorable impact potential on mitochondrial biogenesis.