14-15 yaş grubu futbolcularda farklı sosyal aktivitelerin karar verme ve benlik saygısı düzeylerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of different social activities on the decision of decision of decision-making and self-respect in the 14-15 age group
  1. Tez No: 591693
  2. Yazar: KADİR TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AZMİ YETİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı 14-15 yaş grubu futbolcularda Farklı sosyal aktivitelerin karar verme ve benlik saygısı düzeylerine etkisini incelemektir. Araştırmada deneysel araştırma deseni kullanılmış ve 2017-2018 futbol sezonunda Düzce ilinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 14-15 yaş grubu (25 kontrol-25 deney) 50 futbolcu oluşturmaktadır. Rastgele seçim yöntemi ile belirlenen deney grubuna 8 hafta boyunca hafta da bir gün farklı sosyal aktivite programı uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise herhangi bir sosyal aktivite programı uygulanmamıştır. Futbolcuların karar verme becerileri ve benlik saygısı düzeylerini ölçmek için; Morris Rosenberg tarafından (1965) geliştirilen, Çuhadaroğlu tarafından Türkçe ye uyarlanan Benlik Saygısı Ölçeği ve Mann ve ark. (1998) tarafından geliştirilen, Deniz (2004) tarafından Türkçeye uyarlanan Melbourne Karar Verme Ölçeğini kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, SPSS 17.0 paket programın kullanılarak analiz edilmiştir. Gruplar arasındaki demografik özelliklere göre dağılımlarda betimleyici istatistik testi kullanılmıştır. Örneklem grubundan elde edilen verilerin normal dağılıma uygun olup olmadığının belirlenebilmesi amacıyla Shapiro-Wilk testi yapılmıştır. Normal dağılım gösteren verilerin ön test son test sonuçlarının analizi için parametrik testlerden Independent Samples t testi ve Paired Samples t testi kullanılmıştır. Normal dağılım göstermeyen verilerin ön test son test sonuçlarının analizinde non-parametrik testlerden Mann Whitney U testi ve Wilcoxon testlerinden yararlanılmıştır. Sonuç olarak 14-15 yaş grubu futbolcularda sosyal aktivitelerin karar verme becerileri alt boyutlarından kaçınma karar verme ve toplam karar verme puanlarında ön test lehine anlamlı fark bulunmuş, dikkatli, erteleyici ve panik alt boyutlarda ön test ve son test ortalama puanlarında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Benlik saygısı ölçeğinden aldıkları ön test son test ortalama puanlarında deney grubu lehine istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Böylece yapılan sosyal aktivite uygulamalarının 14-15 yaş grubu futbolcularda karar verme becerilerinde istatiksel olarak anlamlı bir katkı sağlamadığı ama benlik saygısı ortalama puanları açısından anlamlı bir etki yarattığı tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Karar Verme Becerileri, Benlik Saygısı, Sosyal Aktiviteler, Futbolcu
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of different social activities on decision making and self-esteem levels in 14-15 age group football players. Experimental research design was used in the research and 2017-2018 football season was carried out in Düzce province. The study group consisted of 50 football players aged 14-15 (25 control-25 experiments). A different social activity program was applied to the experimental group, which was determined by random selection method, one day a week for 8 weeks. no social activity program was applied to the control group. To measure football players' decision-making skills and self-esteem levels; The Self Esteem Scale developed by Morris Rosenberg (1965) and adapted to Turkish by Çuhadaroğlu and Mann et al. (1998) developed the Melbourne Decision Making Scale which was adapted to Turkish by Deniz (2004). The data obtained from the study were analyzed using SPSS 17.0 package program. The descriptive statistical test was used for the distributions according to the demographic characteristics of the groups. Shapiro-Wilk test was used to determine whether the data obtained from the sample group was suitable for normal distribution. Independent samples t test and Paired Samples t test were used for the analysis of the pre-test post-test results of the normal distribution data. In the analysis of pre-test post-test results of non-normally distributed data, Mann-Whitney U test and Wilcoxon tests were used for non-parametric tests. As a result, there was a significant difference in decision-making skills decision-making and total decision-making scores of 14-15 age group football players in terms of decision-making and sub-dimensions. . A statistically significant difference was found in favor of the experimental group in the pre-test post-test average scores obtained from the self-esteem scale. Thus, it was determined that social activity practices did not provide a statistically significant contribution to the decision-making skills of 14-15 age group football players but had a significant effect on self-esteem mean scores. Key Words : Decision Making Skills, Self Esteem, Social Activities, Footballer