Kronik obstrüktif akciğer hastalığı akut alevlenmelerinde solunum yolu virüslerinin moleküler yöntemle araştırılması.
Molecular detection of respiratory viruses in acute exacerbations of chronic pulmonary disease.
  1. Tez No: 591692
  2. Yazar: HAVVA AVCIKÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLENDAM BOZDAYI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı; KOAH akut alevlenmelerinde etken olabilecek virüslerin, multipleks PZR yöntemi kullanılarak hızlı ve güvenilir olarak saptamaktır. Çalışmaya, 14 Ocak 2016 ile 31 Mayıs 2017 tarihleri arasında, Ankara 29 Mayıs Devlet Hastanesi'nin Acil ve Göğüs Hastalıkları Kliniklerine başvuran 90 hasta dahil edilmiştir. Balgamdan viral nükleik asit (DNA/RNA) izolasyonu için High Pure Viral Nucleic Acide Kiti (Roche Diagnostic, Almanya) kullanılmıştır. Virüslerinin amplifikasyonu için LightCycler® Multiplex RNA/DNA virus master kiti (Roche Diagnostic, Almanya) ve özgül primer-prob karışımları (TıbMolbiol, Almanya) kullanılmıştır. Toplam 20 (% 22,2) hastada bakteriyel üreme tespit edilmiş olup, en sık tespit edilen bakteriler Streptococcus pneumoniae ve Pseudomonas aeruginosa olmuştur. Örneklerin % 7,8'inde PZR yöntemi ile virüs tespit edilebilmiştir. Saptanan virüsler, influenza A (H1N1), HPIV-3, RSV ve RV şeklinde olmuştur. Çalışmamızda en fazla tespit edilen tür RV olmuştur. Virüs tespit edilen hastaların, en fazla KOAH evre B ve evre D hastalar olduğu görülmüştür. Virüs pozitifliği açışından, KOAH evreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Çalışmamızda dört hastada virüs ve bakteri birlikteliği tespit edilmiştir. Koenfeksiyon belirlenen hastalar; bir hastada RSV ve Streptococcus pneumoniae, iki hastada RV ve Streptococcus pneumoniae ve bir hastada RV ve Haemophilus influenza şeklindedir. Alevlenmelere yol açan viral etkenlerin belirlenmesi, alevlenmelerin önlenmesini ve erken tanı ve hızlı tedavisini sağlayarak hastaların yaşam kalitelerinin artırılmasını ve hastanede yatış ihtiyacının azaltılmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the rapid and reliable detection of the viruses that may cause acute exacerbations in COPD by using the multiplex PCR method. The study included 90 patients who were admitted to Ankara 29 Mayıs State Hospital Emergency and Chest Diseases Clinics, between 14 January 2016 and 31 May 2017. High Pure Viral Nucleic Acidide Kit (Roche Diagnostic, Germany) was used for the isolation of viral nucleic acid (DNA/RNA) from the sputum. LightCycler multiplex RNA/DNA virus master kit and specific primer-probe mixtures (Tibmolbiol, Germany)) was used for amplification of viruses (Roche diagnostic, Germany). A total of 20 patients (22,2%) had positive bacterial cultures, with the most commonly found bacteria being Streptococcus pneumoniae and Pseudomonas aeruginosa. In 7,8% of the samples, the virus was detected by PCR method. The detected viruses were influenza A (H1N1), HPIV-3, RSV and RV. In our study, RV was the most detected type. It was observed that virüs detected patients were mostly COPD stage B and stage D patients. However, there was no statistically significant difference between COPD stages in terms of virus positivity. In our study, both virus and bacteria were identified in four patients. Co-infection by RSV and Streptococcus pneumoniae was found in one patient, RV and Streptococcus pneumoniae in two patients and RV and Haemophilus influenza in one patient. The determination of viruses that causes exacerbations would prevent such exacerbations, and by making early detection and rapid treatment, it would yield an improve in patients life quality and a decrease in the demand for hospital stays.