Çalışanların iç ve dış motivasyon tekniklerine bakış açılarının değerlendirilmesi; Yerel yönetim örneği
Evaluation of awareness and opinions overview of employees to internal and external motivation techniques; Example of local administration
  1. Tez No: 457361
  2. Yazar: UFUK SELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ORAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, İşletme, Agriculture, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Motivasyon insan ilişkilerine yön veren en önemli olgulardan biridir. Hangi türde olursa olsun bütün işletmelerin kurum ve kuruluşların ortak hedefi insanların çabalarını amacı gerçekleştirmeye doğru yoğunlaştırmaktır. İş ne olursa olsun sonuçta istenen şey söz konusu işin yapılabilmesi ise insanın istekli olmasını, işi benimsemesini gerektirir. Bu çalışmanın amacı yerel yönetim olarak Tekirdağ Büyükşehir Belediyesine bağlı merkez ilçe belediyelerinde farklı pozisyonda çalışan personele yönelik gerçekleştirilen araştırmayla cinsiyet, eğitim ve örgütsel statü açısından içsel ve dışsal motivasyon eğilimlerinin değişip değişmediğinin belirlenmesidir. Çalışmada, Tekirdağ ili Büyükşehir merkez ve ilçe belediyelerinde çalışan 257 personelden elde edilen verilerden yararlanılmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel olarak tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistik açısından bilgisayar ortamında paket program yardımı ile analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde logit regresyon modeli, faktör analizi ve t-testinden yararlanılmıştır. Bu istatistikî çalışmalar sonucu ortaya çıkan verilerle araştırmanın sonuçlarına ulaşılmış ve sonuç olarak iç ve dış motivasyon tekniklerinde ekonomik, psiko-sosyal, örgütsel ve yönetsel araçların motivasyonu arttırdığı görülmüştür. Her üç faktör grubunda da iç ve dış motivasyon açısından yönetici ve yönetilenler arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Yönetilenlerin iç ve dış motivasyon araçlarının uygulanması konusundaki beklentilerinin yöneticilere göre daha fazla olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Motivation is one of the most important phenomena that direct the human relationships. No matter what type they are, the common goal of all the operations, institutions and organizations is to concentrate on the people's efforts towards the carrying out the aim. Whatever the work is; what is wanted is to do that work, people must be enthusiastic and adopt the work. The aim of this study is to define whether the internal and external motivation tendency have changed or not in terms of gender, education, organizational statute with the research that carried out intended for he staff working different positions at Tekirdağ Metropolitan Municipality and center town municipalities as local administration. At this study, it has been benefited from the data obtained from 257 staff working Tekirdağ Metropolitan Municipality and its town municipalities. The acquired data have been analyzed with the help of the packaged software on the computer environment in terms of descriptive and deductional statistics. For the evaluation of the data it has been taken advantage of Logit Regression model, Factor Analysis, T-test. With the data emerged from these statistics studies it has been reached the results of this research and as a result; it is seen that economic, psychosocial, organizational, managerial equipments have increased the motivation at the internal and external motivation techniques. At each three factor groups in terms of internal and external motivation it is concluded that there is a significant relation between the administered an administrator. It is defined that the expectation of the administered in the matter of applying the internal and external equipmants is higher than the administrators.