Yaşlı bireylerde diyet asit yükü, malnütrisyon ve yaşam kalitesi ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of association between dietary acid load, malnutrition and quality of life in elderly human
  1. Tez No: 591700
  2. Yazar: ASLI KANBUR USUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada yaşlı bireylerin diyet asit yükü, malnütrisyon ve yaşam kalitesi ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 65 yaş ve üzerinde Balıkesir Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde kalan 53 birey ile evde yaşayan 57 birey katılmıştır. Yaşlı bireylere ait genel bilgiler, beslenme bilgileri, 3 günlük besin tüketim kaydı, malnütrisyon durumu ve yaşam kalitesiyle ilgili bilgileri içeren anket uygulanmıştır. Malnütrisyon durumunu değerlendirmek için Mini Nütrisyonel Değerlendirme (MNA) testi, yaşam kalitesini değerlendirmek için ise Kısa Form-36 (SF-36) kullanılmıştır. Diyet asit yükü potansiyel böbrek asit yükü (PRAL)yöntemiyle hesaplanmıştır. Çalışmaya evde yaşayan ve huzurevinde kalan toplam 49 erkek, 61 kadın dahil edilmiştir. Malnütrisyon sıklığı huzurevinde yaşayanlarda %5,7, evde yaşayanlarda ise %3,5 bulunmuştur. Erkeklerde günlük alınan ortalama enerji 2093,5±69,83 kkal, protein 80,5±3,39 g iken kadınlarda enerji 1343,0±68,12 kkal, protein 49,2±3,34 g'dır. Huzurevinde yaşayan bireylerin günlük ortalama enerji ve protein alımı evde yaşayan bireylerden anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the relationship between diet acid load, malnutrition and quality of life of elderly individuals. 53 individuals living in the Balıkesir Nursing Home Elderly Care and Rehabilitation Center and 57 individuals living in the house participated in the study. All participants in the study were 65 years of age and above. A questionnaire including general information about elderly people, nutrition information, 3-day food consumption record, nutritional status and information on quality of life were conducted. Mini Nutritional Assessment (MNA) test was used to assess nutritional status and Short Form-36 (SF-36) was used for quality of life. Dietary acid load was calculated by potential renal acid load (PRAL) method. 49 men and 61 women living at home and staying in the nursing home were included in the study. The malnutrition rate was found to be 5,7% in the living at nursing home, while the malnutrition rate in the living at home was 3,5%. The average daily energy intake in males is 2093,5 ± 69,83 kcal, protein 80,5 ± 3,39 g while the energy in females is 1343,0 ± 68,12 kcal, protein 49,2 ± 3,34 g. The average daily energy and protein intake of the nursing home residents was significantly higher (p< 0,001). In both genders, SF-36 mean values of individuals living at home were higher than those living at nursing homes. When the quality of life was evaluated, the mean of energy liveliness vitality, mental health, general health perception and physical health parameters of males living at home were found to be higher than those living at nursing homes (p 0,05).