Bireysel ve takım sporcularının duygu düzenleme becerileri ve psikolojik dayanıklılıklarının çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
The examining of emotional regulation skill and psychological resiliences of individual and team athletes' according to various variables
- Tez No: 591699
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu yüksek lisans tezinde sporcuların duygusal beceri ve psikolojik dayanıklılık düzeylerini takım ya da bireysel spor yapmaları ve çeşitli değişkenlere göre incelemek amaçlanmıştır. Takım sporu olarak korumalı futbol, bireysel spor olarak güreş seçilmiştir. 2017-2018 yılında Ankara ilinde bu sporları icra eden 121 sporcu ( 67'si güreşçi, 54'ü korumalı futbolcu) araştırmaya katılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla, Taksic (1998) tarafından geliştirilen, Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması Vatan (2015) tarafından yapılan Duygusal Beceri ve Yetkinlik Ölçeği (DBYÖ), Işık (2016) tarafından geliştirilen Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (PDÖ) ve katılımcıların bazı kişisel bilgilerine ulaşabilmek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen verilen analizinde SPSS paket veri programı kullanılmıştır. Analizde, t testi, tek yönlü varyans analizi(One-Way ANOVA) ve Pearson Korelasyon katsayısı istatistiksel yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, it is aimed to survey the emotional skill and psychological resilience levels of the team and individual athletes according to various variables. As the sport of the team protected football, as the individual sport wrestling was chosen. 121 Athletes who performed these sports in Ankara in 2017-2018 participated in the research. Emotional Skillsand Competence Questionnaire (ESCQ-45) what was developed by Taksic (1998) and reliability and validity of the scale what was done by Vatan (2015), Psychological Hardiness Scale (PHS) what was developed by Işık (2016) and Personal Information Form prepared by the researcher was used to reach some personal information of the participants were used to collect data. The SPSS 21.0 (Statistical Package for Social Sciences) was used for the analiysis of the collected data. T-Test, One way ANOVA and Pearson Correlation Coefficient were used in analysis.