Grafik tasarımcının özgün üretim sürecinde yaratıcılık sorunu
The creativity issue of the graphic designer during the original production process
  1. Tez No: 591748
  2. Yazar: ASLI ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENİS TİMUÇİN TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada grafik tasarımın mağara duvarlarıyla başlayan hikâyesinin günümüze uzanışı yaratıcılık kavramı açısından incelenmiştir. Yaratıcılık nedir, grafik tasarımcının yaratıcılığını belirleyen etmenlerin nelerdir, günümüzde grafik tasarım anlayışı nedir gibi temel sorular yanıtlanmıştır. Hedef kitle üzerinde yapılan algı manipülasyonu uygulamaları grafik tasarımcı için de yapılmaya başlanmıştır. Tasarımcının neyi nasıl tasarlayacağı kontrol edilmektedir. Bazı tasarımcılar üretimlerini başka tasarımcıların çalışmalarına benzeterek intihale sebep olmaktadırlar. Sonuç olarak, yaratıcı süreç oluşmadığından özgün ve yaratıcı çalışmalarda üretilememektedir. Bu tezde yakın zamanda üretilen yaratıcı tasarımlar ile yaratıcı olmayan tasarımlar örnekler ile karşılaştırılmıştır. Grafik tasarımın yaratıcılık açısından geleceği hakkında çıkarımlarda bulunulmuştur. Yaratıcılık kavramı birçok tasarımcı tarafından eleştirilse de hakkında yazılan çok fazla kaynak mevcut değildir. Ancak yeni fikir, çözüm ve arayışlara ihtiyaç vardır. Grafik tasarımın yaratıcı sürecinin gelişimi, yeni mecralarda kullanımı ve etkileri anlatılmıştır. Grafik tasarımcıların yaratıcılık konusundaki görüşlerine, tasarımcıların yaratıcı çalışmalarına yer verilmiştir. Tasarımcıların yeni üretim süreçlerine yardımcı olabilmek ve katkı sağlamak hedeflenmiştir. Bulunan kaynakların analiz edilmesi, akademisyenler ile kişisel görüşmeler, örneklerin derlenmesi ve açıklanması, gözlem yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the story of graphic design which began with the cave painting has been studied in terms of creativity concept. The questions such as, what is creativity, what are the factors that determine the creativity of the graphic designer, what is the understanding of graphic design nowadays, were answered. The manipulation of perception which was applied on the target audience, has started being applied also on the graphic designer. What and how the designer designs, is controlled. Some designers cause plagiarism by imitating their productions to other designers. Consequently, since the creative process does not occur, original and creative works are not able to be produced. In this thesis, the creative designs which has been produced recently were compared with the non-creative design examples. The inferences about the future of creative graphic design were made. Despite the concept of creativity is criticized by many designers, there are not many sources about it. Neverthless, there is a need for new ideas, solutions and quests. The development of creative process of the graphic designer, its usage on the new fields and its effects were explained. The opinions of the graphic designers on creativity, the creative works of the designers are included. It is aimed to help and contribute to new production processes of designers. The analyze of the available sources, personal interviews with academics, compilation and clarifications of the samples and observations were used as methods.