Havacılık sektöründe tükenmişlik sendromu nedenleri ve etkileri
Reasons and effects of burnout syndrome in the aviation sector
  1. Tez No: 591759
  2. Yazar: EZGİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDNAN AYVAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Havacılık, yapısı gereği iş yükünün fazla olduğu, zaman baskısının sürekli hissedildiği ve yüksek stres barındıran bir sektördür. Yıllar içinde sürekli gelişim ve büyüme gösteren havacılık sektöründe örgütsel olarak belirli bir kaliteyi yakalamak ve müşteri memnuniyetini sağlamak temel hedeflerdir. Günden güne gelişen bir sektör olması sebebiyle de müşteri beklentisi de buna paralel olarak her geçen gün artmaktadır. İşletmelerde müşteri memnuniyeti ve işletme içi hedeflere ulaşılabilmesi için de çalışanlarla bütünleşmek ve çalışanların hem beden hem de zihin sağlığını korumak başarılı sonuçlar elde etmek için ana koşuldur. 1970'lerde ortaya çıkan tükenmişlik kavramı, örgütlerin özellikle son zamanlarda sıklıkla karşı karşıya kaldıkları önemli sorunlardan biridir. Tükenmişlik, hem işletmeleri hem çalışanları hem de hizmet verilen müşterileri etkileyen mesleki bir hastalıktır. Bu çalışmada da literatür taraması yapılarak genel bir bakış ile havacılık sektörünün yapısı anlatılmıştır. Sonraki bölümlerde ise tükenmişlik çalışmaları ve farklı tükenmişlik modelleri incelenmiş olup, sebep sonuç ilişkisine dayalı olarak tükenmişliğin havacılığa etkisi açıklanmıştır. En son bölümde ise İstanbul Havalimanında havacılık sektörü çalışanı olan 250 kişi üzerinde anket çalışması yapılmış ve veriler değerlendirilmiştir. Bu anketlerden veri eksikliği sebebi ile sadece 180 tanesi veri değerdirmede kullanılabilmiştir. Verilerin toplanmasında Maclach Tükenmişlik Ölçeği kullanılmıştır. Ölçümsel veriler normal dağılım varsayımı için Kolmogrov-Smirnov testleri ile sınanmıştır. Normal dağılım göstermeyen ölçümsel verilerin karşılaştırılması için ise Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanım alanına uygun yerlerde kullanılmıştır. İki ölçümsel verinin korelasyonun incelenmesinde Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Sonuç bölümünde de havacılık sektöründe tükenmişliğin sonuçları değerlendirilmiş ve tükenmişliği aşmak için çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aviation is a kind of sector which based on a lot of men power and their time limitation of the working hours. Due to this reason, aviation includes lots of stress factors in it. This area has been growing day by day, that's why the main target of the companies is to meet an exception of the customers. According to this growing, customer's demand and exceptions are increasing too. To be able to get best results and to reach their goals, companies not only should collaborate with their team but also should make them happy. Team work is the base and main component of a company. That's why workers must be mentally and physcially healthy which are the most important elements of the gain ground. Burnout terminology which has been discovered in 1970s is the most brand new problem of aviation employers. Burnout is a type of disease which not only effects employers but also customers. This two sided relation causes sadness and unsatisfaction for all which result as an industrial disease. In this paper, literature research has done to discover burnout syndrome and tried to explain the structure of aviation sector. In following sections, different type of burn out studies and burn out models have been investigated for to explain effects in aviation. In the end of this paper, a public survey has been conducted and analyzed in Istanbul New Airport to 250 employers. Due to missing information in that survey, only 180 of them were suitable to analyze. Maclach's Burn out inventory was used for data collection. The distribution of the of the analyze was a bell shaped curve (normal distribution) and to check their accuracy, Spearman's Correlation Analyze was applied on results. At the end of this paper, results of burn out in aviation has been discussed and some solution techniques were offered.