Ömer Nesefi tefsirinde Nisa suresinin tahkik ve değerlendirmesi(28b-55b arası)
Omar Nasafi in the interpretation of ehopter Nisa edition and evaluation (28b-55b)
- Tez No: 591760
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYFULLAH EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Arapça
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Çalışmamız Türk âlimlerinden birisi olan müfessir Ömer en-Nesefi (öl. 537/1142)'nin“et-Teysir fi't-Tefsir”isimli eserinin Manisa Yazma Eser İl Kütüphanesi'nin 67 numaralı koleksiyonunda kayıtlı olan el yazmasının 3.Cildindeki Nisa Suresi 28b-55b varaklar arasının tahkik ve değerlendirmesidir.Çalışmamız kapsamına giren bu varaklar Nisa suresi 34.-94. ayetler arasıdır; bölümümüzü kapsayan ve bahsi geçen ayetleri Ömer en-Nesefi'nin hangi tefsir metotlarından ve Kur'an ilimlerinden yararlanarak açıklayıp yorumladığını, kimlerin söz ve nakillerinden faydalanarak tefsirini zenginleştirdiğini örneklerle ortaya koyup tanıtmaya çalıştık. Çalışmamız; giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş kısmında araştırmamızın konusu, amacı,yöntemi ve kaynakları ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Birinci bölümde, Nesefi'nin Nisa suresi 34.-94. Ayetler arasında kullandığı Rivayet-Dirayet metotlarını ve Kur'an ilimlerini tespit edip başlıklar halinde örneklerle birlikte açıklamaya çalıştık. İkinci bölümde ise üzerinde çalıştığımız Manisa İl Kütüphanesine ait 67 numaralı koleksiyonda bulunan 3.Cilt yazma eserini,Süleymaniye Kütüphanesine ait 249 numaralı koleksiyonda bulunan Nuruosmaniye nüshası 234.-251 varaklar arası ile karşılaştırdık ve iki nüsha arasındaki farklılıkları tespit edip yazdık. Çalışmamız genel değerlendirmelerin bulunduğu sonuç kısmıyla son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Our study edits and evaluates the Nisa Surah related 28b-55b pages ofthe Volume 3 of the hand-written work“et-Teysir fi't-Tafsir”that belongs to Turkish scholar Ömer en-Nesefi (d. 537/1142). The work is registered and heldat the collection number 67 at Manisa Province Manuscript Library. The givenpages included in the scope of our study are the tafsir of the 34-94 verses of the Nisa Surah. With in this scope and the given verses, we have attempted to illustrate through examples what tafsir methods and Qur'anic scienceÖmer en-Nesefi have used to explain and comment, the narration and comments of whom have been used to enrich his tafsir. Our study consists of the introduction, two chapters and the results. In the introduction part, details on the subject, objective, methodology and sourcesof our research are given. In the first chapter, the study attempts to explain Rivayet-Dirayet tafsir methods and the Qur'anic sciences which Nesefi have uses for the 34-94 versesof Nisa Surah through examples, under separate titles.In the second chapter,we compared, identified and illustrated the differences between the givenVolume 3 of the 67 numbered collection of Manisa Province ManuscriptLibrary with the pages 234-251 of the Nuruosmaniye copy that is registered at 249 numbered collection of Süleymaniye Library. Our study concludes with general comments in the final part.