Temel psikolojik ihtiyaçlar ve kendini bağışlama: Duygu düzenleme güçlüğü, suçluluk ve utanç duygularının aracılık rollerinin incelenmesi
Basic psychological needs and self-forgiveness: The analysis of the mediating role of difficulties in emotion regulation, guilt and shame
  1. Tez No: 591775
  2. Yazar: CEYLAN AYSELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASİYE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma kapsamında temel psikolojik ihtiyaçların karşılanması ve kendini bağışlama arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğü, suçluluk ve utanç değişkenlerinin aracı rolleri incelenmiştir. Araştırma örneklemini, Maltepe Üniversitesi'nde Sosyal Bilimler fakültesinde farklı bölümlerde öğrenim gören toplam 458 öğrenci oluşturmaktadır. Verilerin toplanması amacıyla Heartland Bağışlama Ölçeği, Temel Psikolojik İhtiyaçlar Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği ve Suçluluk ve Utanç Ölçeği uygulanmıştır. PROCESS programı kullanılarak yapılan aracılık analizi sonuçlarına göre, duygu düzenleme güçlüğü, psikolojik ihtiyaçların karşılanması ve kendini bağışlama arasındaki ilişkide anlamlı bir etki gösterirken, suçluluk ve utanç değişkenlerinin aracılık rolleri istatistiksel olarak anlamlı çıkmamıştır. Duygu düzenleme güçlüğünün tek yordayıcı değişken olarak ele alındığı yeni modelin analiz sonuçlarına göre, temel psikolojik ihtiyaçları karşılanmış bireylerin duygu düzenleme güçlüğü deneyimleri azalmakta ve böylelikle kendini bağışlama eğilimleri artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The focus of this study is to analyze the relationship between basic psychological needs and self-forgiveness through the mediating role of emotion regulation difficulties, shame and guilt. The sample consists of 458 university students, attending different programs within the social sciences departmant at Maltepe University in Turkey. The data was collected by the Heartland Forgiveness Scale, Basic Psychological Needs Scale, Difficulties in Emotion Regulation Scale and Shame and Guilt Scale. Two different models were tested for mediation by PROCESS. The hypothesis were partially supported; only the mediating role of shame and guilt were non-significant in both models. A new model with a single mediator was tested. Results indicate that through the satisfaction of the basic needs, emotion regulation difficulties diminish which results in an increase in self-forgiveness.