Bankacılıkta sorunlu krediler yönetimi ve sorunlu kredilerin varlık yönetim şirketlerince tasfiyesi
Non-performing loans management in banking and liquid creditliquidation by asset management companies
- Tez No: 591774
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde finansal faaliyet gösteren kurumlar-özellikle bankalar- faaliyetleri süresince birçok risk ile karşı karıya kalmaktadır. Bu riskleri kur,faiz, likidite ve kredi olarak sıralamak mümkündür. Kredi veren kurumların en çok karşı karşıya kaldıkları ve etkilendikleri riskler ise kredi riskleridir. Söz konusu kredi alacağının standart alacak durumundan çıkması halinde sorunlu kredi kavramı ortaya çıkmaktadır. Sorunlu kredilerin kabul edilebilir orandan fazla hale gelmesi hem ilgili banka hem de ekonomi açısından olumsuz bir durumdur. Bu sebeple kredi kullandırım önce ve sonrası süreç bankalar tarafından oldukça iyi yönetilmelidir. Bankaların esas faaliyetlerini sürdürürken bir yandan da sorunlu krediler için mesai harcaması her iki sürecin de sağlıksız ilerlemesine sebep olacaktır. Bu noktada varlık yönetim şirketleri devreye girmektedir. Varlık yönetim şirketleri kredi veren kurumların tahsil edilemeyen ve sorunlu hale gelen alacaklarını devralarak tahsil ve tasfiyesini sağlayan kuruluşlar olarak bilinmektedir ve bankacılık sektörü açısından oldukça önemli bir yere sahiptirler.
Özet (Çeviri)
Today, financial institutions–particularly banks-are exposed to manyrisks during their operations. These risks can be listed as exchange rate, interest,liquidity and credit. The risks that credit institutions encounter and are mostaffected by are the credit risks. When the relevant credit receivable is removedfrom the standard receivable, the concept of non-performing loans occurs. The fact that non-performing loans become more than the acceptable rateis unfavourable for both the bank and the economy. Therefore, the process beforeand after the disbursement of credit should be managed successfully by thebanks. Meanwhile, banks continue their main activities, overtime for non-performing loans will result in unhealthy progress in both processes. At thispoint, asset management companies get involved. Asset management companiesare known as the institutions that take over the uncollectible andnon-performing loan sof the lending institutions by collecting and liquidating them and have avital placefor thebanking sector.