Çeşitli ülkelerin ortaöğretim kimya derslerinin müfredatlarının karşılaştırılmalı olarak incelenmesi ve Türkiye için yeni bir müfredat önerisi
A comparative study of secondary education chemistry curriculum of several countries and a new proposal of curriculum for Turkey
  1. Tez No: 155692
  2. Yazar: ABDULLAH AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FİTNAT KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 315
Özet
ÇEŞİTLİ ÜLKELERİN ORTA ÖĞRETİM KİMYA DERSLERİNİN MÜFREDATLARININ KARŞILAŞTIRILMALI OLARAK İNCELENMESİ VE TÜRKİYE İÇİN YENİ BİR MÜFREDAT ÖNERİSİ (Doktora Tezi) Abdullah AYDIN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2004 ÖZET Bu araştırmanın amacı, ülkemizde uygulanan orta öğretim kimya müfredatının eksiklik ve aksaklıklarını belirlemek, çeşitli ülkelerin müfredatlarıyla ülkemizin müfredatını karşılaştırarak ülkemizin sosyal ve politik değerlerini yansıtan şekilde orta öğretim lise kimya müfredatının temellerini ortaya koymak ve lise 1 kimya müfredatını hazırlamaktır. Bu amaçla, orta öğretim lise kimya müfredatının tarama modeliyle değerlendirilmesi kapsamında, ülkemizde 21 ilden rasgele seçilen 66 devlet lisesinde görev yapan kimya öğretmenlerine 3 adet Öğretmen Anketi uygulanmıştır. Öğretmenlerin her bir anket sorusuna verdikleri cevapların frekans ve yüzdeleri elde edilmiştir. Araştırmanın sonunda öğretmenlerin, % 63' ü kimya müfredatında uygulamaya yönelik eksiklik ve aksaklıkların olduğunu, % 56' sı kimya dersi öğretim programında konu sıralamasının ve içeriğinin uygun olmadığını, % 61'i kimya müfredatının genel amaçlarına ulaşmadığını, % 71'i kimya müfredatında bulunması gereken hususların bulunmadığını belirtmişlerdir. Orta öğretim kimya müfredatının karşılaştırmalı müfredat geliştirme yöntemiyle değerlendirilmesi kapsamında ise, dokuz çeşitli ülkenin orta öğretim lise kimya müfredatıyla ülkemizin orta öğretim lise kimya müfredatı karşılaştınlmıştır. Araştırmanın sonunda çeşitli ülkelerin eğitim sistemlerinde yerel eğilimlerin olduğu, orta öğretim fen11 müfredat hareketlerinde temel hedefin“herkes için fen”sözü olduğu, orta öğretim kimya müfredat felsefelerinin bilimsel okur yazarlığı geliştirmek olduğu, kimya müfredat temellerinin fen müfredatının 4 genel amacı olan: fen- teknoloji-toplum-çevre, beceriler, bilgi ve tutumları geliştirmek olduğu, kimya dersi öğrenme amaçlarının bilimsel okur-yazarlık için bilgi, beceri ve tutumları geliştirmek olduğu, kimya dersi öğretim programlarının: istenilen öğrenme sonuçları, önerilen öğretim stratejileri, önerilen ölçme değerlendirme stratejileri ve tavsiye edilen öğretim kaynaklarından oluştuğu saptanmıştır. Anket sonuçları ile çeşitli ülkelerin kimya müfredat felsefeleri incelenerek ülkemiz için bir lise kimya müfredat temelleri ve lise 1 kimya müfredatı önerilmiştir. Bilim Kodu : 8804 Anahtar Kelimeler : Orta öğretim kimya, kimya müfredatı, müfredat değerlendirme, müfredat geliştirme Sayfa Adedi : 296 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Fitnat KÖSEOĞLU
Özet (Çeviri)
Ill A COMPARATIVE STUDY OF SECONDARY EDUCATION CHEMISTRY CURRICULUM OF SEVERAL COUNTRIES AND A NEW PROPOSAL OF CURRICULUM FOR TURKEY (PHD Thesis ) Abdullah AYDIN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2004 ABSTRACT The main aim of this study is to identify the problems and shortcomings of secondary education chemistry curriculum implemented at present in Turkey and, to establish the main principles arid prepare a secondary chemistry curriculum reflecting Turkey's social and political values by comparing the curriculum of various countries with Turkey's curriculum. In this sense, Three Teacher Survey were conducted with chemistry teachers working for 66 state schools selected at random in 21 provinces in Turkey terms of evaluating secondary educat chemistry curriculum with survey model. The frequency and percentage of teachers answers for each question were obtained. At the end of the research it is found that 63 per cent of teachers state that there are problems concerning curriculum implementation, 56 per cent state that there is a problem with contents and subject range, 61 per cent state that chemistry curriculum never teaches its aims, 71 per cent believe that the curriculum lacks the relevant subjects concerning with the field. In terms of evaluating the secondary education chemistry curriculum by a comparative method of developing a curriculum, the secondary school chemistry curricula of nine countries are compared with Turkey's chemistry curriculum. At the end of the research the main findings are as follows education systems of countries have local tendencies; the main objective of science curriculum is“science for all”, another aim of the curriculum is to develop literacy in science, the general aim ofIV chemistry curriculum is to develop these four objectives: science-technology, society-environment, skills, to develop knowledge and attitudes; it is understood that chemistry course teaching programs consist of the followings: intended learning consequences, proposed teaching strategies, proposed measurement evaluation strategies and recommended teaching resources. A secondary school chemistry basics and a chemistry curriculum for grade 9 is recommended for Turkey by studying our survey results and the philosophy of the chemistry curriculum of several countries. Science Code : 8804 Key Words : Secondary education chemistry, chemistry curriculum, curriculum evaluation, curriculum development Pages Number : 296 Adviser : Prof. Dr. Fitnat KÖSEO?LU