Penisilin modeli deneysel epilepside kalsiyum kanal blokerlerinin elektrokortikograma (ECoG) etkileri
Effects of calcium channel blockers on electrocorticogram (ECoG) on experimental model epilepsy induced by penicillin
- Tez No: 59181
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER MARANGOZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Hücre fonksiyonlarının düzenlenmesinde kalsiyum iyonları çok önemli rol oynarlar. Ca++ iyonlarının hücre içine girişinin epileptik nöronal olayların ilk basamağını oluşturduğu dünüşülmektedir. Kalsiyum kanal blokerleri nöron membranındaki iyon kanallarından kalsiyum iyonlarının hücre içine girişini önlerler. Bu çalışmada penisilin ile oluşturulan epileptiform aktiviteye, kalsiyum kanal blokeri ajanların etkilerinin karşılaştırmalı olarak araştırılması amaçlandı. Deneylerde her iki cinsten 60 adet erişkin, 200-250 gr. ağırlığında Wistar sıçanlar kullanıldı. Hayvanlar üreten (1.25 g/kg, i.p.) ile genel anesteziye alındı. Kalsiyum kanal blokeri ajan olarak verapamil, flunarizin, nifedipin ve nikardipin çalışıldı. Maddeler sematomotor kortekse Hamilton mikroenjektör ile verildi. Korteks yüzeyine Ag-AgCI elektrodlar yerleştirildi ve beyin aktivitesi poligrafla yazdırıldı. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi. Fenilalkilaminlerden verapamil (10, 50, 100 uM) epileptiform spike sayısını ve amplitüdünü uygulamadan hemen sonra düşürdü.
Özet (Çeviri)
Calcium ions have important roles on the regulation of cellular functions. It is thought that calcium flux into the intracellular space is the first step of an elementary sequence of epileptic neuronal events. Calcium antagonists block the influx of calcium through ion channels on neuronal membrane. The aim of this study was to investigate the comparative effects of calcium channel blockers on the experimental model epilepsy induced by penicillin. Sixty adult Wistar rats of either sex weighing 200-250 g.were used in the study. Animals were anesthetized with 1.25 g/kg of urethane. Veramapil, flunarizine, nifedipine and nicardipine were used as calcium channel blockers. The agents were administered into the somatomotor cortex with Hamilton microinjector. Ag-AgCI electrodes placed on the surface of cortex and the cortical activity was recorded by polygraph. Statistical analyses of results were done. After verapamil, a phenylalkylamine, administration, the number of spikes and amplitude of epileptiform activity was reduced.