Yenidoğanda arteria femoralis ve dallarının morfometrik incelenmesi
Morphometric investigation of the femoral artery and its branches in newborn
- Tez No: 59182
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SAİT BİLGİÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
63 YENÎDO?ANDAA. FEMORALIS VE DALLARININ MORFOMETRÎK İNCELENMESİ ÖZET Bu çalışmamızda 50 yenidoğan kadavrasının (25 erkek, 25 kız) 100 alt ekstremitesi diseke edilerek a. femoralis ve dallarının morfometrisi ve varyasyonları incelendi. Diseksiyonlar 12X20 büyütmeli operasyon mikroskopu altında gerçekleştirildi. A. femoralis dallanma modeline göre 7 tip allında toplanarak incelendi. Tip 1: A. femoralis'ten a. profunda femoris'in ayrıldığı, a. profunda femoris'ten de a. circumflexa femoris lateralis ve a. circumflexa femoris medialis dallarının ayrıldığı modeldi ve %48 oranında görüldü. Tip 2: A. circumflexa femoris medialis'in direkt olarak a. femoralis'ten ayrıldığı modeldir ve %18 oranında görüldü. Tip 3: A. circumflexa femoris lateralis'in direkt olarak a. femoralis'ten ayrıldığı modeldir ve %15 oranında görüldü. Tip 4: A. circumflexa femoris lateralis'in r. ascendens, r. descendens ve r. transversus dallarının muhtelif şekillerde a. femoralis ya da a. profunda femoris'ten ayrıldığı modeldir: %9 oranında görüldü. Tip 5: A. profunda femoris, a. circumflexa femoris lateralis ve a. circumflexa femoris medialis dallarının ayrı ayrı a. femoralis'ten ayrıldığı madeldir. %1 oranında görüldü. Tip 6: A. profunda femoris'in a. iliaca externa'dan orijin aldığı modeldir ve %3 oranında görüldü. Tip 7: A. circumflexa femoris lateralis ve a. circumflexa femoris'in ortak bir dal ile direkt a. femoralis'ten ayrıldığı modeldir; %2 oranında görüldü.64 Dört alt ekstremitede ise bu tiplemeye uymayan dallanmalara rastlandı (%4). Dallanma modelleri alt ekstremite arterlerinin embriyolojik gelişiminin ışığında tartışıldı. A. femoralis'in çapı ortalama 2.08+0.05 mm, a. profunda femoris'in çapı ise 0.83±0.04 mm olarak bulundu. A. profunda femoris lig. inguinale'nin 0.83±0.04 cm distalinde a. femoralis'ten ayrılmaktaydı. A. profunda femoris %58 oranında a. femoralis'in posteriorundan orijin almaktaydı. A. perforans'larm sayısı ise ortalama 4.26+0. 1 1 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
65 MORPHOMETRIC INVESTIGATION OF THE FEMORAL ARTERY AND ITS BRANCHES IN NEWBORN SUMMARY In this study 50 newborn cadavers (25 male, 25 female), lower extremities were dissected to investigate the morphometry and the variations of the femoral artery and its branches. Dissections were carried out under an operation microscope at 12X20 magnification. The femoral artery was classified into 7 types according to its branching patterns. Type 1: The deep femoral artery arose from the femoral artery and men it gave off the lateral and medial circumflex femoral arteries. This was 48%. Type 2: The medial circumflex femoral artery arose directly from the femoral artery. It was 18%. Type 3: The lateral circumflex femoral artery arose from the femoral artery directly in 15% of cadavers. Type 4: Ascending, transverse and descending branches of the lateral femoral artery arose either from femoral artery or deep femoral artery. It was 9%. Type 5: The deep femoral, lateral and medial circumflex femoral arteries originated from the femoral artery individually in 1% of cadavers. Type 6: The deep femoral artery arose from the external iliac artery in 3%. Type 7: The lateral and medial circumflex femoral arteries arose from the femoral artery directly with a common trunk in 2%. Four lower extremities had different ramification pattern out of this classification. These ramification patterns have been discussed on the basis of embryological development of the arteries of the lower extremities.66 The mean diameter of the femoral artery and the deep femoral artery were 2.08±0.05 mm and 1.55+0.04 mm, respectively. The deep femoral artery arose from the femoral artery 0.83±0.4 cm distal to the inguinal ligament. The deep femoral artery arose from posterior faces of the femoral artery in 58% of the extremities. The mean number of the perforan arteries was 4.26.