Deneysel olarak penisilin ve pentilentetrazol (PTZ) ile ı̇ndüklenmiş epilepsi modelinde lasidipinin antikonvülsan etkisi
Anticonvulsant effect of lasidipine in a model of epilepsy experimentally induced by penicillin and pentilentetrazole (PTZ)
- Tez No: 842223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Epilepsi tekrarlayan nöbetlerle karakterize nörolojik bir hastalıktır. Nörona aşırı kalsiyum girişi, epileptiform olayların gelişmesinde ilk adımdır. Bu çalışmanın amacı, kalsiyum kanal blokeri lasidipinin (LAS), penisilin (PEN) ve pentilentetrazol (PTZ) ile indüklenen deneysel epilepsi modeli üzerinde olası antikonvülsan etkilerini araştırmaktır. Bu çalışmada 2-4 aylık, 200-250 gram ağırlığında 63 adet Wistar albino erkek sıçan; kontrol (salin), kontrol (PTZ), PTZ+diazepam (DİA), PTZ+LAS, PTZ+LAS+DİA, kontrol (PEN), PEN+DİA, PEN+LAS ve PEN+LAS+DİA (n:7) 9 gruba ayrıldı. Pozitif kontrol gruplarına 5 mg/kg DİA (intraperitoneal), deney grubuna 4 mg/kg LAS (0,1 ml, ip.) uygulandı. Epileptiform aktivite için ratlara 50 mg/kg PTZ (ip.) enjekte edildi ve video kayıtları alındı. PEN modelinde epileptiform aktivite için 500 IU, 2,5 µl, intrakortikal PEN uygulanarak elektrokortikografi ölçümü yapıldı. Deney grupları miyoklonik jerk latensi, jeneralize tonik-klonik nöbet latensi, jeneralize tonik-klonik nöbet süresi, nöbet evreleri bakımından kontrol grubuna göre anlamlı ve yüksekti. LAS grubuna ait latens ortalaması kontrol grubuna göre daha anlamlı ve yüksek olduğu saptandı. Diken dalga genlikleri, PEN sonrası DİA grubu, kontrol grubu ile arasındaki fark anlamlı düzeyde düşüktü. Ortalama diken dalga sıklığı DİA ve LAS gruplarında, kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde düşük olduğu saptandı. Çalışmada değerlendirilen parametrelere göre lasidipinin, PEN ve PTZ ile oluşturulan epilepsi üzerine antikonvülsan etki göstermiştir. Lasidipinin antikonvülsan etki mekanizmasını açıklayabilmek için daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a neurological disorder characterised by recurrent seizures. Excessive calcium entry into the neurone is the first step in development of epileptiform events. The aim of this study was to investigate the possible anticonvulsant effects of calcium channel blocker lasidipine (LAS) on an experimental epilepsy model induced by penicillin (PEN) and pentylenetetrazole (PTZ). In this study, 63 male Wistar albino rats aged 2-4 months and weighing 200-250 grams divided into 9 groups: control (saline), control (PTZ), PTZ+diazepam (DIA), PTZ+LAS, PTZ+LAS+DIA, control (PEN), PEN+DIA, PEN+LAS and PEN+LAS+DIA (n:7). Positive control groups received 5 mg/kg DIA (ip.) and the experimental group received 4 mg/kg LAS (0.1 ml, i.p.). For epileptiform activity, rats injected with PTZ 50 mg/kg (i.p.) and video recordings taken. For epileptiform activity in PEN model, 500 IU, 2.5 µl, icv PEN administered and electrocorticography measured. Myoclonic jerk latency, generalised tonic-clonic seizure latency, generalised tonic-clonic seizure duration and seizure stages were significantly higher in experimental groups compared to control group. Mean latency of LAS group found to be more significant and higher than control group. Spike wave amplitudes were significantly lower in LAS group after PEN compared to control group. Mean spike wave frequency was significantly lower in DIA and LAS groups compared to control group. According to the parameters evaluated in the study, lasidipine showed anticonvulsant effect on epilepsy induced by PEN and PTZ. Further studies are needed to explain the mechanism of anticonvulsant effect of lasidipine.