Refik Halit Karay'ın hikayelerinin stilistik incelenmesi
Stylistic analysis of Refik Halit Karay's stories
- Tez No: 591817
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL HADİ BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma Refik Halit Karay'ın Memleket Hikâyeleri ve Gurbet Hikâyelerinin Stilistik (Üslûpbilim) açısından incelenmesini kapsamaktadır. Bu çalışmada Refik Halit Karay'ın hayatı, eserleri, edebi kişiliği, hikâyecilik yönü üzerinde durulmuş, üslûp ve üslûpbilim hakkında bilgi verilmiştir. Tezimizin konusunu oluşturan kısım Memleket Hikâyelerinin ve Gurbet Hikâyecinin stilistik olarak incelendiği birinci bölümdür. Hikâyeler stilistik olarak yedi bölümde incelenmiştir. Çalışmanın 1.bölümde Hikâye başlıkları, 2.bölümde Hikâyelerin hacimleri, 3.bölümde Yazarın sağlığında yazarın yaptığı değişiklikler, 4.bölümde Cümle, 5.bölümde Mekân üslûp ilişkisi, 6.bölümde Kişiler üslûp ilişkisi, 7.bölümde Çatışma unsurları, mizahi eleştiri, ironi ve üslup ilişkisi açısından hikâyeler incelenip değerlendirilmiştir. Çalışmamızın son kısmında sonuç bölümüne ve kaynakça yer verilmiştir. Refik Halit Karay'ın kendine has üslûbu ve Türkçeyi kullanım gücüyle Türk Edebiyatının özellikle nesir alanında özel bir yere sahip olduğu birkez daha vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This work consists of the stylometric examination of Memleket Hikayeleri and Gurbet Hikayeleri. This work mainly focuses on Refik Halit Karatay's life and work, then some information about his wording and tone is given as well. The first part, where Memleket Hikayeleri and Gurbet Hikayeleri examined stylometrically, contains the main topic of my thesis. All stories examined stylistically in seven parts. The first section contains captions of the stories, the second section contains capacities of the stories, the third section contains changes done by the author, the fourth section contains sentences, the fifth section contains the relationship between the venues and wording, the sixth section contains the relationship between the characters and wording. In the last part, the seventh section, there are conflicted elements, comedic criticism, irony, and turn of phrase relationships. In the end, there is a place given for conclusion and bibliography. This work shows that with Refik Halit Karatay's use of language and her way of using Turkish, he has a special place in Turkish Literature.