Turkish-American relations from 1964 to 1980: The period of crisis
1964'ten 1980'e Türk-Amerikan ilişkileri: Bir kriz dönemi
  1. Tez No: 591818
  2. Yazar: YASEMİN ECE KALENDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Türk-Amerikan ilişkilerinde bir yakınlaşmanın görüldüğü ve iki ülke arasında altın çağ olarak adlandırılan 1947 ile 1964 arası dönemin aksine, 1952 tarihinden itibaren NATO şemsiyesi altında müttefik olan Türkiye ve ABD 1964 ve 1980 arasında belirli anlaşmazlıklara şahitlik etmiştir. İki ülke arasındaki dostane ilişkiler, 1964 yılında Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı İsmet İnönü tarafından Johnson Mektubu alındığında keskin bir kırılma dönemine girmiştir. Söz konusu tarihi mektup, 1980 yılında gerçekleşen askeri darbeye kadar olan bir kriz dönemini başlatmıştır. Söz konusu dönem, Kıbrıs konusu hakkındaki farklı politikaları sebebiyle, Türk-Amerikan ilişkilerindeki bir kırılma noktasını temsil etmiştir. Türkiye'nin üç garantör güçten birisi olarak Kıbrıslı Türkleri korumak amacıyla belirli sorumlulukları ve hakları mevcutken, ABD ise adanın toprak bütünlüğünü korumayı Sovyet tehdidine karşı hedef edinmiştir. Bu doğrultuda, Türkiye'nin adaya yapabileceği olası bir müdahaleyi önlemek amacıyla yapılan ABD politikalarına rağmen, 1974 tarihinde Kıbrıs Barış operasyonu gerekleşmiştir. Hemen sonrasında, ilişkiler zarar görmüş ve kritik anlaşmazlıklarla birlikte ciddi sorunların temelinde şekillenmiştir. Bu tez, 1964 ile 1980 arası dönemde oluşan önemli tarihi olaylar temelinde yaşanan kırılma sonucunda önemli bir değişimden geçen Türkiye ve ABD arasındaki ilişkilerin kronolojik olarak analizini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, ilişkiler üç ana bölüme (ülkelerin dış politikalarının genel perspektifleri, Türk-Amerikan ilişkilerinin Johnson Mektubuna kadar olan erken dönemi, 1964 ve 1980 arası dönem) ayrılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey and the USA, allies under the umbrella of NATO since 1952, witnessed certain disagreements from 1964 to 1980, unlike the period from 1947 to 1964 which was the“golden age”or full convergence of Turkish-American relations. Amicable relations between the two states had a certain breakdown when the Johnson Letter received by the Turkish Prime Minister İsmet İnönü in 1964. The historic letter led a period of crisis until 1980 when the military coup d'état took place in Turkey. The period was the almost full divergence of Turkish-American relations mainly because of their different policies on the Cyprus issue. Turkey had a certain responsibility and right to protect Turkish Cypriots as one of the three guarantor powers (Turkey, Great Britain, Greece) while the USA aimed to protect the island's territorial integrity against the Soviet threat. In this regard, Turkey's Cyprus Peace Operation took place in 1974 despite the policies implemented by the USA to prevent possible intervention to Cyprus by Turkey. Immediately afterwards, the relations were damaged and formed on the basis of their critical disagreements and serious problems. This thesis offers a chronological analysis of the relations between Turkey and the USA significantly altering as a result of the divergence on the background of major historical events took place during the period between 1964 and 1980. In this sense, the relations are explained in mainly three chapters (general perspectives of their foreign policy, the early American-Turkish relations by the Johnson Letter, and the period between 1964 to 1980).