Evaluation of physical literacy of secondary school children
Ortaokul öğrencilerinin bedensel okuryazarlılığını değerlendirme
  1. Tez No: 591845
  2. Yazar: HAKAN TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IRMAK HÜRMERİÇ ALTUNSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bedensel okuryazarlılık, fiziksel, zihinsel ve davranışsal bölümleri içermektedir. Bu çalışmanın amacı altıncı ve yedinci sınıf öğrencilerinin bedensel okuryazarlılıklarını değerlendirmek ve bedensel okuryazarlılık alt kategorilerinin arasında ilişki olup olmadığını ve sınıf, cinsiyet farklılıklarını değerlendirmektir. Ankara ilinde Keçiören ve Çankaya bölgesi devlet okulundan altıncı ve yedinci sınıflardan 158 Katılımcı (76 erkek, 82 kız) çalışmaya katılmıştır. Veri toplamak için, PLAYtools veri araç gereçleri kullanılmıştır. Nicel veri tanımlayıcı ve çıkarımsal analiz ile incelenmiştir. Sonuçlara göre, öğrenciler psikolojik bölümden (PLAYself) 75.90 ortalama puan almışlardır ve çevresel katılımdan 67.70 ortalama puan almışlardır. Öğrenciler genellikle, aktif video oyunları, yüzme, bisiklet, voleybol, koşma ve yürüme aktivitelerine katıldıkları belirlenmiştir. Fakat hareket yetkinlik testinden (PLAYfun) 100 puandan ortalama 37.96 puan aldıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Physical literacy includes physical, psychological and behavioral domain. The main purpose of this study were to determine the physical literacy of children in grade sixth and seventh and to investigate whether there any inter-relationships among sub-domains of physical literacy and to identify grade and gender differences in physical literacy. Participants were 158 sixth and seventh grade students (76 boys, 82 girls) from public schools in Çankaya and Keçiören. PLAYtools were used collecting data. Quantitative data was analyzed by descriptive statistics and inferential statistics. Findings indicated that all students had 75.9 mean score in psychological domain and had 67.6 score in environmental participation. All students, generally, participated in active video games, swimming, bicycle, volleyball, running and walking. However, they had 37.96 of 100 points for motor competence test score.