2015 yılı TEOG ve PISA sınavları fen bilimleri sorularının öğretim ilkeleri bağlamında değerlendirilmesi
Comparation of science questions of national (TEOG) and international (PISA) exams held in 2015 in context of teaching principles
- Tez No: 588886
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞABAN BERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu araştırmada, 2015 yılında yapılan ulusal sınav Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) ile uluslararası bir sınavın, PISA Fen Bilimleri sorularının öğretim ilkeleri bağlamında değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma tarama modeline uygun olarak desenlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu çeşitli üniversitelerde Fen Bilgisi Eğitimi anabilim dalında görev yapan 20 akademisyen ve İstanbul'daki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokullarda görev yapan 100 Fen Bilgisi öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmada hem nitel hem de nicel veriler toplanmış olup, nitel veriler doküman incelemesi ve açık uçlu sorular ile nicel veriler ise araştırmacı tarafından geliştirilen veri toplama araçları ile toplanmıştır. Doküman incelemesinde 2015 yılı nisan ayında yapılan ikinci TEOG ve PISA 2015 sınavları Fen Bilimleri soruları incelenerek bu sorulara göre veri toplama araçları oluşturulmuştur. Nicel verilerin çözümlenmesinde betimsel istatistikten frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama ( ); nitel verilerin çözümlenmesinde içerik analizinden yararlanılmıştır. Araştırmadan çıkarılan sonuçlardan bazıları şunlardır: akademisyenler tarafından TEOG sorularının öğrencinin yaşantısına uzak hazırlandığı, iş ilkesine ve güncellik ilkesine uygun bulunmadığı, toplumun ve günlük yaşamın gereksinimlerine ve sorunlarına yönelik olarak hazırlanmadığı, öğrencinin, fiziksel, zihinsel, psikolojik ve sosyal açıdan bütün olarak ele alınması gerekliliğini içeren bütünlük ilkesine uymadığı sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcılar tarafından PISA sorularının öğrencileri genel olarak yorumlamaya yönlendirdiği, TEOG sorularının bilgiye ve ezbere dayalı olduğu sonucuna varılmıştır. Bu sonuçlara dayanarak ulusal sınavlarda sorulan soruların öğrencinin coğrafi ve günlük yaşantısına, yaşadığı zamana, toplumun ve günlük yaşamın ihtiyaçlarına, sorunlarına uygun, öğrenciyi fiziksel, zihinsel, psikolojik ve sosyal açıdan bütün olarak ele alan, konular arasında bir bütünlük olan, sadece bilgi gerektiren değil öğrencileri yorumlamaya teşvik eden, bilimsel süreç becerileri, yaratıcı düşünme, problem çözme becerileri gerektiren nitelikte olması gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the science questions of national exam which is Transition from Basic Education to Secondary Education (TEOG) and international exam which is PISA held in 2015 according the teaching principles. In this research survey model was used. The study group consisted of 20 academicians working in various universities and 100 Science teachers working in secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in Istanbul, Turkey. Descriptive statistics was used for analyzing of quantitative data; in the analysis of qualitative data, content analysis was used. In the document analysis, the second TEOG and PISA 2015 examinations held in April 2015 were examined and the data collection tools were formed according to these questions. Both qualitative and quantitative data were collected, qualitative data were collected through document analysis and open-ended questions and quantitative data were collected by data collection tools developed by the researcher. It was found by the participants that the PISA questions directed the students to interpret in general, the TEOG questions were based on knowledge and memorization, the TEOG questions were prepared away from the life of the children, the students did not assume responsibility and they did not provide effective participation and daily life. It is concluded that the student does not comply with the principle of Integrity, which includes the necessity of integrating the subjects in terms of physical, mental, psychological and social aspects. Encouraging students to interpret rather than knowledge-based questions, requiring scientific process skills, creative thinking, problem-solving skills, appropriate to the geographical and daily life of the children, the time of living, the needs of society and daily life, the student's physical, mental, psychological and social The questions that address the issue, which is also an integrity between the subjects, should be employed.