Elastik euler kolonlarının stabilitesinin diferansiyel dönüşüm yöntemi ile incelenmesi
Stability analysis of Euler columns using differential transformation method
  1. Tez No: 591855
  2. Yazar: SEVDA MEMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFA BOZKURT COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, eğilme rijitliği sabit ve değişken olan kolonların stabilitesi diferansiyel dönüşüm yöntemi (DDY) ile analiz edilmiştir. Kullanılan metod doğrusal ve doğrusal olmayan diferansiyel denklemlerle ifade edilen mühendislik problemlerinde başarıyla kullanılmış olan bir yöntemdir. Yazar, matematiksel tekniğin kullanımını mevcut probleme uyarlamış ve sonuçlar DDY'nin eğilme elastik Euler kolonlarının stabilitesinin incelenmesi probleminin çözümünde de başarılı bir şekilde kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, stability analysis of columns with variable flexural rigidity is conducted using differential transform method (DTM). The method used in the present work was successfully used in the solution of many engineering problems governed by linear and nonlinear differential euations. The author, extended the use of the proposed technique to the presented problem and the results show that DTM can be successfully used in the stability analysis of columns with elastic Euler columns.